Новини
Петър Петров: „Възраждане“ ще покани Сарафов и преброителите на бюлетините за 51 парламент в НС!
11-01-2025 14:37
Петър Петров, „Възраждане", пред Илиана Беновска в youtube ТВ Беновска пита-Радио К2 и Канал 3 на 11-ти януари 2025 година.
Нова година - какво сега?
Беновска пожела успешна нова година на Петров, защото продължаването на хаоса в политиката не чертае добри перспективи пред България и народните представители трябва да са отговорни за битието на народа. Петров подчерта, че "Възраждане" го правят както по отношение на парламента, така и по отношение на двете свикани комисии - правна и бюджетна. "Опитваме се да правим така, че обществото да не усеща толкова силно все по-увеличаващата се инфлация, растящите цени, въпреки обясненията по телевизиите колко е хубаво да сме в Шенген, с трите крака в Еврозоната. Искаме да прекратим процедурата за избор на главен прокурор" заяви адв. Петров.
Комисиите - кога ще заработят?; Изпълняващ функциите на главен прокурор Сарафов
Беновска попита събеседника си кога ще избират комисии и техните състави. Петров отговори, че решенията се взимат на председателски съвет всяка сряда и е важно да бъдат свикани комисиите възможно най-скоро, за да им бъдат разпределени законопроектите, но за съжаление ГЕРБ-СДС са заявили, че съставянето на комисии е разменна монета срещу съставяне на правителство и приключване на преговорите с партии, с които явно или скрито го правят и затова има само две свикани комисии и то без ръководства. Петров отбеляза, че е 5 мандат член на правната комисия, но стават изненади и в зависимост от формирани мнозинства се внасят законопроекти, които в последствие биват изоставяни, като например - пакета от закони за вероизповеданията и пакета от изборния кодекс, макар да са били вкарани извънредно на заседание от ГЕРБ-СДС, БСП, ПП-ДБ и ИТН. Той коментира, че са ги разгледали и приели, на следващия ден са били в пленарна зала, но изненадващо е липсвало обединение от председателя на НС да свика правна комисия. Беновска отбеляза, че са съкратили срока между първо и второ четене за общия доклад между трите законопроекта на закона за съдебната власт. Петров съобщи, че вторник ще ги разглеждат и се надява да няма изненади, да излезе доклад в сряда от председателя на комисията, за да залегнат в дневния ред на НС. "Ако приемем закона, всички процедури по избор на главен прокурор, по които няма указ издаден от президента, се прекратяват" подчерта депутатът от "Възраждане". Водещата попита дали не се прекратяват и правомощията на изпълняващия функцията на главен прокурор Борислав Сарафов. Петров коментира, че едно от предложенията е изпълняващ функцията да не може да бъде повече от 6 месеца този, който изпълнява функцията, да не може да се кандидатира. Той подчерта, че кризисна мярка е била назначаването на заместник и по тертип на парламента се взимат подобни извънредни решения, което напомня, че трябва да се уреди и статутът на заместниците. "Трябва да се вземат контрамерки, за да не допускаме съмнения за това, че статуквото се барикадира и си защитава позициите" подчерта Петров. Беновска го попита дали заместниците не са метастази на изпълняващия функцията главен прокурор. Адвокатът отговори, че те са продължение на неговата политика и неговите действия, но трябва да се направи така, че да не се допуска използването им в случаи, когато няма и временно изпълняващ функциите. Петров заяви, че ще направят всичко възможно да доведат до успешен край законодателната инициатива на "Възраждане", за да не може Борислав Сарафов да бъде избран за главен прокурор.
Честни избори?; Писмо на "Величие" за нарушенията на изборния кодекс
Водещата коментира, че не само правителството управлява, а конституционният и върховният административен съд управляват скришом. Тя пожела да видят искането на партия "Величие" към конституционния съд и смята, че с "Възраждане" няма да имат противоречие в желанието им да има честност на изборите. Петров отговори, че всяка партия, която отива на избори, иска да е равнопоставена и те да се проведат прозрачно и честно. Беновска отбеляза, че е видимо, че "Възраждане" не са купували гласове, а Петров подчерта, че никога няма да се занимават с такава престъпна дейност. "Министърът на вътрешните работи на ДПС-Ново начало и главният прокурор на ДПС-Ново начало ще ни изпоарестуват и не само нас, а и нашите роднини до 9-то коляно, само да си помислим за купуване на гласове. От "Възраждане" представихме средата на ноември месец официални статистики и данните показват, че не се занимаваме с купуване на гласове. Ние купуваме сърцата на хората" заяви Петров. Беновска пожела да видят до кого са отправени въпросите на "Величие" за изборни нарушения и отговорностите на ЦИК
"До членовете на Централната избирателна комисия (ЦИК)
Камелия Стоянова Нейкова - Председател, Димитър Генчев
Димитров - Заместник-председател , Емил Цветанов Войнов
- Заместник-председател Росица Борисова Матева -
Заместник-председател , Цветозар Томов Томов - Заместник-
председател ,Севинч Османова Солакова - Секретар , Георги
Славчев Баханов, Елка Тодорова Стоянова, Ерхан Юксел
Чаушев, Йорданка Цвяткова Ганчева, Красимир Георгиев
Ципов, Любомир Петров Георгиев, Силвия Тодорова
Стойчева, Цветанка Петкова Георгиева, Гергана Петрова
Стоянова
Копие:
До Конституционния съд на Република България (КС)
г-жа Павлина Панова -председател, Надежда Джелепова,
Борислав Белазелков, Атанас Семов, Десислава Атанасова,
Красимир Влахов, Галина Тонева, Янаки Стоилов, Сашо
Пенов, Соня Янкулова, Невин Фети.
До Президента на Република България,
г-н Румен Радев
До Министър-председателя
на Република България,
г-н Димитър Главчев
До Председателя на Върховния касационен съд (ВКС)
г-н Галина Захарова
До Председателя на Върховния административен съд
(ВАС)
г-н Георги Чолаков
До председателите на парламентарните групи в 51-то
Народно събрание
Г-н Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС), Г-н Кирил Петков (ПП - ДБ),
Г-н Делян Пеевски (ДПС Ново начало), Г-н Костадин
Костадинов (Възраждане), Г-н Джевджет Чакъров
(Демокрация, права и свободи), Г-н Атанас Зафиров (БСП за
България) ,Г-н Тошко Иванов (ИТН), Г-н Кирил Веселински
(МЕЧ)
До и.д. Главния прокурор на Република България
г-н Борислав Сарафов
До окръжните и районните прокурори
До средства та за масова информация
ОТ г-жа АЛБЕНА ГЕОРГИЕВА ПЕКОВА в качеството ѝ на Председател и законен
представител на ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ „ВЕЛИЧИЕ", вписана по ф.д. 35/2023г. на VI-14 с-в на СГС в Регистъра на политическите партии по описа на Софийски градски съд,
регистрирана с код по БУЛСТАТ 181001004 в Регистър Булстат към АВ чрез пълномощника си Стиляна Иванова Бобчева с квалифициран електронен подпис
Относно: Изборни нарушения и отговорностите на Централната избирателна комисия
(ЦИК) Изложението има за цел да обърне внимание на установените изборни нарушения по време на проведените избори за Народно събрание и Европейски парламент през 2024 година, както и да подчертае отговорностите на Централната избирателна комисия (ЦИК) за осигуряване на законосъобразност и прозрачност в изборния процес и да се отговори на поставените въпроси.
Водещ: След обявяването на крайните резултати е ясно, 21 гласа не достигат на Величие за влизане в парламента. Да, но поне 28 от гласовете за Величие са разпределени за други формации. Това установи наша проверка, като сравнихме броенето пред камери и протоколите там. Милена, къде отидоха тези гласове и има ли подобна грешка, такава, каквато се прави с Величие, не знаем дали е нарочна или не, и с други партии?
Милена Кирова: Възможно е да има. Иначе гласовете за Величие са един ред по-надолу или по-нагоре в таблицата с резултати. Докато наблюдавахме на видео броенето забелязахме разлика между изброените гласове и вписаните в протокола. Това не са загубени гласове, а отишли за някой друг. Така Социалистическа партия Български път и Булгари получават гласове на Величие в Пловдив град, Пловдив област, Русе и София. И тук възниква въпроса грешка от умора на комисии или целенасочена промяна. Но дори да е грешка, следва проверка на протоколите на СИК в РИК. Нашата проверка на избраните от нас секционни и районни комисии промяна няма. Тук казусът не е само Величие, а цялостно отчитане на резултатите от изборите. Къде ли другаде ръката е трепнала и разместила реда и коя ли още партия е загубила гласове?
3,999, звучи като незадоволителна оценка в училище, цената на промоция в магазина или трус по Рихтер. Този трус удари една партия, но можеше да бъде всяка друга. След като са натрупали бюлетини с номера е време купчината с гласове за Величие да бъде преброена.
„Номер 4 са общо 9. Тук ще пишеш 102 два броя и от тези 9 ще се извадят 2 броя и стават 7 без преференция"
В протокола и на СИК, и на РИК в тази секция в Пловдив деветте гласа за Величие плюс преференциите са записани за Социалистическа партия Български път. Иначе казано на горния ред в таблицата. И в Пловдив област броят, първо хартиените.
„Четвърти номер с преференция 101 - 3, 113 - 1! Без остават 3 и общ брой 6"
Откриваме тези 6 гласа за Величие този път вписани в графата на Булгари. Дори тук преференциите са пренесени. И в Русе броят усилено и спорно.
„Тези всичките ли са четворки? Да! Дай ги тук!"
Хартиеният вот е готов и отчетен.
„Четвърти номер са 6, преференции има за 108, две префернции. Две на 108 и 4 без преференции"
Добавят и машинния вот.
„Четвърти номер са 2"
А ние се питаме къде са осемте гласа на Величие? Ами отново в графата на Булгари. В София намираме същото разминаване между видеоброене и резултат в протокола.
„Четири имаме 5 с 3 преференции"
Няколко секции и гласове в грешна графа. Както в протоколите на СИК, така и после в РИК. И резултатът е 3,999, или 21 недостигащи гласа!
Водещ: След като видяхме това следва логичния въпрос дали има някаква реакция от ЦИК?
Милена Кирова: Потърсихме такава реакция от ЦИК. Те казаха, че първо трябва да се запознаят с конкретните казуси. Те поискаха номерата на секциите, сигурно ще гледат като нас видеото. Иначе на заседание днес ЦИК реши да поиска от Информационно обслужване информация за видеонаблюдението при преброяването на бюлетините в секциите, както и детайлна информация за това колко, къде са били камерите, къде не е имало връзка с интернет. Ще видим обаче какво ще покаже анализа и след колко време ще бъде готов този анализ, защото понякога се бави с месеци.
95 параграфа с промени в изборния кодекс от "Възраждане"
"Г-н Петров, ние съучастници ли ставаме като сме едни прости зрители само, на това, което се върши, най-безогледно?" попита Беновска. Петров отговори, че сме очевидци на ненаказуеми престъпления, няма разследване, няма осъдени, няма санкции, няма обвинени и внесени обвинителни актове, защото всичко е едно огромно беззаконие. Водещата попита защо в изборния кодекс няма административни и наказателни отговорности и защо не предвидят такива промени. Петров отговори, че има 95 отделни параграфа в предложението на "Възраждане" и са предвидени и доста санкции, ще увеличат и случаите, в които следва да се налагат глоби за длъжностните лица. Беновска подчерта, че не трябва да се чака прокуратурата да инициира наказателно производство, а Петров заяви, че са внесли промени и в наказателния кодекс за увеличаване отговорността за случаи с извършени престъпления от членове на СИК, РИК и ОИК. Той подчерта, че няма точка, която да налага рестрикции на осъдени лица да са членове на комисии и те спокойно могат да ги извършват отново.
Повторно преброяване на гласовете - експертите могат ли да се изкажат в правна комисия?
Беновска отбеляза, че на 10-ти януари по решение на КС е трябвало да приключи повторното преброяването на гласовете и попита Петров дали ще викнат преброителите в правна комисия. Адвокатът каза, че имат правомощия, но това зависи от този, който ще председателства комисията, който ще бъде назначен от Наталия Киселова. Според него тези експерти имат най-нов опит със сегашното преброяване, за което той е сигурен, че ще установи разминаване в резултатите. Беновска коментира, че има сведения, че май няма много разминаване. Петров заяви, че ще направят всичко възможно да ги изслушат и тях в заседание на правна комисия, макар да смята, че няма да приключат в едно заседание, с оглед на това, че законопроектите са 5 и даже ПП и ДБ внасят отделни и разделността става все по-явна при тях. Водещата отбеляза, че досега Росен Желязков е бил председателстващ на комисията и попита кой ще води следващото заседание. Депутатът от "Възраждане" заяви, че преговорите за правителство текат и от това зависи кой председателства двете комисии, както и дневния ред. Той подчерта, че 5 пъти подред предлага в правилника на комисиите да се запише по искане на 1/3 от членовете на комисиите да се извикат съответните лица, но парламентът го отхвърля, защото не желае да се чуват гласовете на лица и институции, които са заинтересовани и могат да дадат експертно мнение. Беновска коментира, че такъв казус като този на "Величие" може да се случи с всяка една партия. Петров подчерта, че имат 95 параграфа за промени в изборния кодекс точно с оглед на това, но законът през 2014 година е приет с цел да обслужва статуквото. "С видеонаблюдението вече се вижда как се правят избори в България, ако сложим видеонаблюдение и 1 седмица преди изборите, ще видим и купуването, и продаването на гласове. Не знам какво им трябва на министъра на вътрешните работи и главния прокурор на ДПС-Ново начало, за да вземат мерки" коментира още Петров. Водещата попита събеседника си защо хората ги влече да лъжат, отделно - на тези хора в комисиите се плаща, за да си вършат работата. Адвокатът отговори, че това е лицето на зависимостта, семействата им работят в държавните служби и ако не го направят - ще бъдат уволнени, а в градовете извън столицата е много трудно намирането на работа, местният кмет, местната прокуратура ще ги мачка и затова тези хора са принудени да мамят. Беновска шеговито предложи да се внесат кадри за избирателните комисии от остров Гана, от Бали, от Сингапур, понеже няма да бъдат мачкани от техните кметове и работодатели. Петров изрази притеснение, че тогава ДПС-Ново начало ще отправи финансова оферта към тях, с която лесно да ги стимулират да вършат същото.
Кирил Петков и сенсеят - какво е договорено?; Скандалните записи на ПП
Беновска коментира, че вчера се е получила доста неудобна ситуация с Кирил Петков и неговия сенсей Явор Дянков, който ще гостува ексклузивно в предаването, за да сподели какво е имал предвид с думите си към Петков.
Кирил Петков: Охо, сенсей!
Сенсей: Само да ти кажа... уредено е всичко, няма да се притеснявате, говорено е. Горе главата, с баща ти сме ги хванали нещата... да знаеш!
Кирил Петков: Благодаря ти, разчитам!
Сенсей: Хайде да си жив и здрав!
Петров подчерта, че обжалват и предишния запис на ПП, в който се говори за съгласуване на всички ръководители на службите с посолството, за имунитета на Борисов, за ала-бала с президента, но за втори път стигат до СГС, тъй като прокуратурата отказва да го разследва. "Смятам, че е опраскана преписката и експертизата също, със съвсем друга насока е. 2 години виждаме нежелание от страна на конкретния състав на СГС да разгледа. Жалбата ни беше върната, защото била просрочена, което е пълна глупост - аз съм автор на 7-дневния срок в НПК и никога не съм изпускал такъв срок и затова сега обжалвам. В някои случаи съдебната власт не желае да подпомогне разследването, странно защо" коментира Петър Петров. Беновска коментира, че както си говорят - сигурно и съдиите са зависими. Адвокатът потвърди, че има съмнения за някои случаи, но се надява, че ще продължи проактивността срещу подобни нередности и гост би трябвало не да е сенсеят на Кирил Петков, а главният прокурор. "Приканвам Борислав Сарафов, докато още не сме го отстранили от тази позиция, да дойде при вас и да каже вижда ли нещо нередно, ще направят ли проверка, запушени ли са му ушите, Кирил Петков каза - благодаря, разчитам. Той е разбрал какво му се казва" каза Петров. Водещата сподели, че преди са работели със Сарафов отблизо, но сега не отговаря нито на телефонни обаждания и смс-и. Депутатът от "Възраждане" пожела да отбележи, че не е пристрастен, защото има случаи, в които е сезирал главния прокурор и той е поемал отговорност и затова е против предложението на ИТН да му бъдат ограничени част от правомощията. Беновска коментира, че това показва, че Сарафов все още има някаква съвест и сърце. Петров заяви, че по отношение на политическите интриги - няма конституция, а има интереси на ДПС-Ново начало.
Годишният отчет на Сарафов
Беновска сподели, че си е помислила, че Дянков просто е отишъл да утеши Петков от човещина. Петров заяви, че човещината е едно, но уговорки за процедури и "опраскване" на разследвания - е съвсем друго нещо. "Считам, че е недопустимо политици да се намесват в работата на разследващите органи. За съжаление, на нас като законодателен орган ни се налага да се намесим, чак когато работата е изпусната и е овладяна от статуквото" смята Петров. Водещата попита събеседника си защо не поканят главния прокурор в комисията, а той отговори, че първото нещо, с което се е сблъскал като народен представител в 47 НС, е невъзможността на НС да контролира дейността на съдебната власт, включително и на главния прокурор. Депутатът от "Възраждане" коментира, че в годишния отчет на Сарафов се вижда 25 % по-малко досъдебни производства за корупция от лица, заемащи публични длъжнности, 25 % повече прекратени досъдебни производства за корупция по високите етажи на властта, 25 % по-малко внесени обвинителни актове срещу такива лица, 25 % повече оправдателни процедури. Адвокат Петров сподели, че е изискал от Сарафов на 26-ти ноември информация как върви дейността му по отношение на корупцията, но такава информация не е била предоставена в 14-дневен срок, което е нарушение на правилника. "Процедурата по баламосване на народния представител не мина от страна на прокуратурата. Аз се снабдих с нея от ГДБОП и там се вижда, че към г-н Сарафов от 16-ти юни 2023 са подадени 35 сигнала за корупция по високите етажи на властта, но няма нито един привлечен като обвиняем към скромните само 5 досъдебни производства" коментира адв. Петров. Беновска сподели, че когато е била малка в блока им имало една жена народен представител, която наричали - многостаночничка - и Сарафов изглежда като такъв - гони някакви възли и проценти, а не философията на правосъдието. Петров заяви, че след 3 години трябва да обявят борбата с корупцията за спечелена с тези проценти, ако толкова сръчно си стъкмява статистиката Сарафов. Народният представител от "Възраждане" коментира, че докладът на ЕК от юли 2024 година показва унищожителни данни за липсата на разследвания на корупцията по високите етажи на властта и дава 6 препоръки, 4, от които "Възраждане" са изпълнили - освен закона за съдебната власт, са внесли и промени в закона за противодействие на корупцията и закона за комисията за отнемане на незаконно имущество.
Законът за вероизповеданията
"Откъде накъде КС ще определя правата вяра?" попита Беновска. Петров коментира, че ВКС има доста големи професионалисти и най-важните неща, които е научил в практиката си, са от ВКС, но в конкретния случай се вижда сляпо следване на предходното решение на Европейския съд по правата на човека, което гласи, че трябва да се допусне регистрацията на втора православна църква и православните християни да се обособяват, както си искат. "ВКС с едни мотиви, които не мога да споделя, че старостилците били една малка, маргинална група и нямали претенции към българската православна църква, затова трябвало да бъдат регистрирани. Защо не си направим ние старосправедлив КС? Какъв е проблемът? Ние ще сме малка група граждани, която иска справедливост. С уважение към всички религии, считам, че изразител и представител на източноправославното вероизповедание е българската православна църква като юридическо лице и това е правно положение, което трябва да бъде защитено, а не поставено под съмнение със съдебни решения и становища и с пряка намеса на Европейския съд по правата на човека" коментира Петров. Той подчерта, че Сарафов няма намеса, но ще направят всичко възможно да не се допусне регистрация на алтернативна българска православна църква. "Аз съм вярващ и всичко, което правя, го правя, заради моралните и справедливи устои, които са ми предадени от религията.
Така завърши разговорът между Петър Петров и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита" в youtube ТВ Беновска пита-Радио К2, Канал 3 и по "Радио К2" на 11-ти януари 2025 година.