Новини

Искра Михайлова: На “Възраждане” гласове, също, са давани на други!


Искра Михайлова: На “Възраждане” гласове, също, са давани на други!

02-11-2024 15:47

Искра Михайлова, „Възраждане", пред   Илиана Беновска в youtube ТВ Беновска пита-Радио К2 и Канал 3 на 2.11.2024



 

Честни ли са били изборите за 51 Народно събрание?

    „Поздравления, Вие сте член на 51 НС! Ще влезете ли Вие, имате много хубави очи, вижте какви честни сини очи има Искра! Ще влезете ли с честни сини очи в Парламента? И със смело сърце? Напълно убедена, че тези избори са били законни?", попита Беновска. Искра Михайлова отговори, че никога не е влизала в НС с убеждението, че изборите са били честни. От „Възраждане" винаги са го казвали и се радват, че вече много хора започват да говорят за това. И при тези избори е имало много манипулации, натиск и купен вот. „Имахме много тежка кампания, може би най-тежката, която аз съм виждала! Правихме много избори в последните години. Ние участваме на избори от 2017 г., гледахме какво ли не, какви ли не манипулации! Но това, което видяхме на тези избори от ГЕРБ и ДПС, беше брутално!", категорична бе тя. Михайлова добави, че не става дума само за казуса около преминаването или не на бариерата от 4% за една определена политическа партия. Беновска попита защо не я назове по име, „Величие", да не би това е мръсна дума? Събеседникът ѝ отвърна: „Ще видим, времето ще покаже!".

   Михайлова заяви, че ГЕРБ са вкарали в изборната надпревара много действащи кметове. Това сме свикнали да виждаме досега от ДПС. Според нея трябва да има широко обсъждане дали това трябва да бъде така. „Защото, когато един кмет е в листите и заяви, че след изборите ще остане кмет, това какво означава за тези, които търсят гласове? Означава - аз идвам при вас, имате бизнес, аз искам да вляза и да говоря на вашите работници! Вие ще ме пуснете, защото точно след един месец аз отново ще бъда кмет и когато вие дойдете до общината за нещо, което тя трябва да свърши за вашия бизнес, ние можем да го направим за една седмица, можем и за един месец, можем и изобщо да не го направим!", обясни Михайлова.

   Беновска отвърна: „Разбирам какво говорите и сте права, но ще Ви оборя с практика! Да ме прощава Сергей Станишев, той се кандидатира, бидейки председател на БСП, за член на ЕП и си отиде, като се кле, че няма да отиде! Много лидери застават, Слави Трифонов също го правеше, сега не знам влиза ли! Това е практика и трябва да се изкорени изцяло по правилата!". Искра Михайлов заяви, че този разговор със сигурност трябва да се проведе в 51 НС.

   Искра Михайлова заяви, че началото на тези процеси идва от личностите, които се назначават да водят изборите. „Нали знаете каква е функцията на един областен управител! Той организира изборите, прави консултациите с партиите и трябва да е гарант за честността на изборите! Областният управител на Стара Загора е назначен от служебното правителство, но беше пълномощник на ГЕРБ в община Мъглиж при разпределянето на секционните комисии! Как стана това нещо?", попита тя.

   Водещата отбеляза, че това става по закон, а законите се правят от народните представители. Михайлова отвърна, че от „Възраждане" внасят предложения за премахване на тези недъзи, но те или не са допускани в зала от председателите на парламента, или не събират мнозинство, благодарение на разни сглобки!

  „Кой и на какво основание иска, това е въпрос на „Радио К2" вече повече от 10 години, кой и на какво основание иска, но и може ли да управлява България? Аз виждам вашите усилия, но и неможенето, дали заради това, че се правят разни сглобки, било поради това, че не ви достига търпимост между вас и другите, Костадинов е много ярък и силен, Вие също! Вие дразните!", продължи Беновска. Михайлова отвърна:  „Със сигурност дразним, сигурно и плашим! Видяхте как в изборната нощ излезе Бойко Борисов и каза - с всички може, с „Възраждане" не може! Той ни направи подарък, опакован изключително луксозно, Защото когато един от престъпниците в политическата класа!". Беновска я прекъсна и попита кой е този престъпник? Михайлова отвърна - „Бойко Борисов, Делян Пеевски и разни други присъдружни!"! Беновска отвърна: „Вие вече с влязла в сила ли ги осъдихте!?". Събеседникът ѝ отвърна, че това би било въпрос на време, ако имаме нормално законодателство! Тя добави: „Това е публична тайна за цялото общество! Когато този човек каже, че „Възраждане" нещо не може, ами това е абсолютно свидетелство, че „Възраждане" е точно обратното на това, което са ГЕРБ и ДПС!

   Искра Михайлова разказа, че в община Казанлък действащият кмет упълномощен представител на ГЕРБ, което означава, че той има достъп до всички секции в целия ден и при преброяването. От друга страна действащ кмет е кандидат за народен представител, като е дал заявка, че ще остане кмет. „И сега ще Ви дам един изключителен пример как се случват нещата. Оказва се, че има браншови съвет на КТ „Подкрепа". В точка разни се вмъква  Живко Тодоров с няколко депутати от ГЕРБ и започват да агитират!". Водещата отбеляза, че Живко Тодоров е бил в отпуск. Михайлова отвърна, че това няма значение, след като е  дал заявка, че след 20 дена ще бъде на мястото си отново. Тя разказа, че се е обадила на президента на „Подкрепа" Димитър Манолов да го попита защо само една партия е поканена и той е отвърнал, че няма информация за случая и научава от нея. Манолов се е съгласил, че щом е така, то и други партии могат да участват. Тогава областният координатор на „Възраждане" се е обадил и е поискал и те да участват в срещата, но са му отвърнали, че трябва да има разрешение от началството. „Областният координатор на „Възраждане" му казва - ние сме говорили с г-н Манолов. Но му отговорили - а, не, не е това началството! Г-н Живко Тодоров е началството!", заяви Михайлова.

   Искра Михайлова продължи, че натиск може да се оказва през кметските наместници, през фирмите, през администрацията. „Това го играхме с кандидата на ДПС Николай Тонев от Гълъбово, който беше спрял осветлението! Когато на миналите избори той не получи достатъчно гласове, на няколко села спря уличното осветление, затвори им административни сгради!", добави тя.

Казусът около невлизането на „Величие" в Парламента.

    „Попитах Ви защо не споменавате името на партия „Величие" и дали това е мръсна дума, Вие казахте - ще видим! Хайде с честните си сини очи, какво говорят фактите? Нека да видим два репортажа на БНТ как не са вписани гласове на „Величие" в протоколите и ЦИК си позволява да пусне резултатите такива, каквито са ѝ ги сервирали!", продължи Беновска и пусна два клипа на БНТ, които показват разследвания за изборни нарушения:


Водещ: След обявяването на крайните резултати е ясно, 21 гласа не достигат на Величие за влизане в парламента. Да, но поне 28 от гласовете за Величие са разпределени за други формации. Това установи наша проверка, като сравнихме броенето пред камери и сравнение с протоколите там. Милена, къде отидоха тези гласове и има ли подобна грешка, такава, каквато се прави с Величие, не знаем дали е нарочна или не, и с други партии?

 

Милена Кирова: Възможно е да има. Иначе част от гласовете за „Величие са един ред по-надолу или по-нагоре в таблицата с резултати. Докато разглеждахме на случаен принпиц видеонаблюдение на броенето забелязахме разминаване между изброените пред камера гласове и вписаните в протокола. Това не са загубени гласове, просто са отишли за някой друг. Така „Социалистическа партия Български път" и „Булгари" получават гласове на Величие в Пловдив град, Пловдив област, Русе и София. И тук възниква въпроса грешка от умора на комисии или целенасочена промяна на резултата. Но дори да е грешка на СИК, следва проверка на протоколите на СИК в РИК. А нашата проверка показа, че между протоколите на избраните от нас СИК и РИК промяна няма. Тук казусът не е само „Величие", а цялостно отчитане на резултатите от изборите. Къде ли другаде ръката е трепнала и разместила реда и коя ли още партия е загубила гласове?

 

3,999, звучи като незадоволителна оценка в училище, цената на промоция в магазина или трус по Рихтер. Този трус удари една партия, но можеше да бъде всяка друга. След като са натрупали бюлетини с номера е време купчината с гласове за „Величие" да бъде преброена.

 

„Номер 4 са общо 9. Тук ще пишеш 102  два броя и от тези 9 ще се извадят 2 броя и стават 7 без преференция"

 

В протокола и на СИК, и на РИК в тази секция в Пловдив деветте гласа за „Величие" плюс преференциите са записани за „Социалистическа партия Български път". Иначе казано на горния ред в таблицата. И в Пловдив област броят, първо хартиените.

 

„Четвърти номер с преференция 101 - 3, 113 - 1! Без остават 3 и общ брой 6"

 

Откриваме тези 6 гласа за „Величие" този път вписани в графата на Булгари. Дори тук преференциите са пренесени. И в Русе броят усилено и спорно.

 

„Тези всичките ли са четворки? Да! Дай ги тук!"

 

Хартиеният вот е готов и отчетен.

 

„Четвърти номер са 6, преференции има за 108, две преференции. Две на 108 и 4 без преференции"

 

Добавят и машинния вот.

 

„Четвърти номер са 2"

 

А ние се питаме къде са осемте гласа на „Величие?" Ами отново в графата на „Булгари". В София намираме същото разминаване между видеоброене и резултат в протокола.

 

„Четири имаме 5 с 3 преференции"

 

Няколко секции и гласове в грешна графа. Както в протоколите на СИК, така и после в РИК. И резултатът е 3,999, или 21 недостигащи гласа!

 

Водещ: След като видяхме това следва логичния въпрос дали има някаква реакция от ЦИК?

 

Милена Кирова: Потърсихме такава реакция от ЦИК. Те казаха, че първо трябва да се запознаят с конкретните казуси. Те поискаха номерата на секциите, сигурно ще гледат като нас видеото. Иначе на заседание днес ЦИК реши да поиска от Информационно обслужване информация за видеонаблюдението при преброяването на бюлетините в секциите, както и детайлна информация за това колко, къде са били камерите, къде не е имало връзка с интернет. Ще видим обаче какво ще покаже анализа и след колко време ще бъде готов този анализ, защото понякога се бави с месеци. А понякога това е критично важно!

 

 

 

Водещ: Видеонаблюдението, което провеждат нашите екипи, показва още озадачаващи действия на членове на СИК. В една секция в Гърмен има разминаване между записа и протокола, което засяга няколко партии. В един от записите от Русе се разбира, че са изхвърлени бюлетини от машината, което е абсолютно забранено!

 

Альоша Шаламанов: В една от секциите в Гърмен по време на броенето присъства човек, когото наричат Краси. Такова име в протокола като наблюдател не е вписано!

 

„261, изброихме ги! Да мине 300! На Краси му трябват 300! Не ща 250! Искам 300-350! 50 на вас давам, искам 300!"

 

Броенето продължава и от камерите става ясно, че една от партиите не е доволна от броя на гласоподавателите, на нея са и нужни над 300 гласа!

 

„262, и хартиени има! Това осмицата ли е?"

 

За номер 8 има 5 машинни бюлетини. Комисията започва да опакова. Видеонаблюдението е спряно преди попълването на протокола. А в него се вижда, че за партия номер 8 на хартия са отбелязани 362, а не 262, както се чува в записа от видеото. Откриваме и още несъответствия между запис и протокол.

 

„Партия 13 без преференция 4 и партия 13, преференция 113 - един брой. Партия 12 - 6 без преференции"

 

Отъкде идват разминаванията от записа така и не се разбира. В РИК Благоевград няма сигнал за проблем в секцията в Гърмен и не могат да разпоредят повторно броене на гласовете. В една от секциите в Русе машината печатала бюлетини само с преференция, без номер на партия. А комисията се чуди как да впише в протокола тези бюлетини.

 

„Ма едни ей такива много изхвърлихме. На машина колко са ти? 83"

 

В протокола са записани 77, като част от проблемните са записани в графата „не подкрепям никого", за да излезе бройката. В Монтанско, заради сгрешен протокол, комисията в Медковец предала последна.

 

Говорител на РИК Монтана: Бяха попълнили на мястото на машинното гласуване хартия, а на мястото на хартията машина. Комисията броила общо!

 

Комисията била повикана да си поправи протокола. Област Монтана е сред последните, които предадоха протоколите в ЦИК.




    Беновска попита: „Вашият коментар, г-жо Михайлова? Това може да се е случило и с Вас!". Михайлова отвърна, че то наистина се е случило. От „Възраждане" вече са установили, как в дадена секция техни гласове са записани за партия „Правото". Тя продължи, че процесът е труден наистина, случват се такива грешки. Понякога са неумишлени, но понякога са съвсем умишлени. Зависи кой с какво задание е отишъл в комисията. На миналите избори например наблюдатели на „Възраждане" са установили в една от секциите в Стара Загора 140 гласа за ДПС. Тогава от „Възраждане" са дали специална пресконференция за това, но тя не се е радвала на особено внимание. За разлика от сегашния казус.

   Искра Михайлова заяви, че по отношение на казуса „Величие" иска да каже, че когато някой прави заявки, че ще се бори, наистина трябва да се бори. Тя продължи, че когато са искали да осветлят безобразията на Николай Тонев в Гълъбово, са потърсили подкрепа от Георги Михайлов, който често се снима в клипове с лидера на „Величие" Ивелин Михайлов. Тя продължи: „Ивелин Михайлов и Георги Михайлов пуснаха клип, в който твърдят, че „Възраждане" Стара Загора, а аз съм председател на „Възраждане" Стара Загора, моят колега Даниел Проданов е областен координатор на Стара Загора, те твърдят, че ние сме им искали на тях 25 000 лева! Аз ги призовавам да дойдат в това студио и да ми го кажат в очите! Заставаме едни срещу други и казваме кой лъже и кой не лъже! Аз се надявам да се брои повторно и в секциите, където имат по 80% от гласовете, дали така ще бъде отново!".

   „Матева казва, че за минеш бариерата от 4% на тези избори трябва да имаш 97 459 гласа! Вие сте минавали бариерата от 4%, но представяте ли си, че и вас е могло да ви поставят в ситуацията, в която е Ивелин в момента!", продължи Беновска и попита 3,999% на колко се закръглява. Михайлова отвърна, че в случая тезата на водещата не е вярна, защото става дума за брой гласове, а не за проценти. На „Възраждане" се е случвало за няколко гласа да не успее да вкара общински съветник.

Призива на Кирил Петков за санитарен кордон около Пеевски.

   Водещата пусна клип как Бойко Борисов играе мач с „Витоша Бистрица". След това попита: „Костадин е спортист, защо не направите едни сборен отбор и да му кажете да изиграете едно мачле? Шегувам се, нали разбирате метафората!". Искра Михайлова отвърна, че разбира, но в случая имат съвсем различни намерения към някои личности, които са довели държавата ни до това положение.

  Водещата постави въпроса за искания санитарен кордон от ПП-ДБ около Делян Пеевски. Искра Михайлова отвърна, че „Възраждане" не искат нито с ГЕРБ, нито с ДПС. За разлика от Кирил Петков, който предлага този санитарен кордон около Пеевски, но очевидно търси одобрението на Борисов. А това не е много сериозно!

   „Може би трябва да направим един санитарен кордон между нас, избирателите и вас, политиците! Извинявайте, че Ви включвам!", продължи Беновска. Михалова отвърна, че не може да се поставя така под общ знаменател, защото и при избирателите има хора, които се поддават и такива, които не се поддават, има и при журналистите, има и при политиците. Затова обобщението е нещо вредно. И без това доверието към политиците е много ниско. За съжаление и в медиите вече има такива, при които не може да се говори свободно, което е много страшно.

Би ли подписала под искането за касиране на вота, за да бъде внесено в Конституционния съд?

    „Вие бихте ли се подписала под искането казуса с изборите да се внесе в КС?", попита водещата. Искра Михайлова отвърна, че първо трябва да се види самата жалба и какво точно се иска. „Няма лошо, нека се разгледа. Но виждам един проблем. Ако това стане и се касират избори, то следващите ще бъдат организирани от същото служебно правителство!", добави тя. Водещата отбеляза, че президентът е назначил двама членове на КС от неговата квота и може хипотетично да се върне варианта, при който президентът назначава служебните правителства. Михайлова отвърна, че не вида никаква разлика между служебните правителства на Радев и сглобката. Така завърши разговорът между Искра Михайлова и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита" в youtube ТВ Беновска пита-Радио К2, Канал 3 и по "Радио К2" на 2-ри ноември 2024 година. 

 

Беновска: Борисов, Радев, Пеевски, Костадинов, Доган, Зафиров, Слави, Руди, Ивелин! Не искаме повече така!

Беновска: Борисов, Радев, Пеевски, Костадинов, Доган, Зафиров, Слави, Руди, Ивелин! Не искаме повече така!

Беновска: Борисов, Радев, Пеевски, Костадинов, Доган, Зафиров, Слави, Руди!Ако сте на мястото на Ивелин?

Беновска: Борисов, Радев, Пеевски, Костадинов, Доган, Зафиров, Слави, Руди!Ако сте на мястото на Ивелин?