Новини

Лъчезар Борисов: За ББР поемам личен ангажимент да е публична и ръководството ѝ да се появи пред медиите


Лъчезар Борисов: За ББР поемам личен ангажимент да е публична и ръководството ѝ да се появи пред медиите

02-08-2020 17:53


Лъчезар Борисов, министър на икономиката, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита" по "Канал 3" и "Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Действията на МИ срещу така наречена такса „успех" от страна на консултантските фирми при кандидатстване на бизнеса по програми за неговото подпомагане.

    В началото на разговора водещата Илиана Беновска пусна записа от пресконференцията на министър Борисов от 31-ви юли, на която той обявява първите мерки на МИ срещу съмненията за манипулации при получаването на средства по програми за подпомагане на бизнеса. Ето какво каза Борисов:


Лъчезар Борисов: Имах разговор с министър-председателя и взехме спешно решение да предприемем изключително спешни действия. На първо място и с оглед на проведените разговори с работодателските организации ние взехме решение съвместно с работодателските организации да открием гореща телефонна линия. Нещо повече, бе създаден веднага и имейл, г-н Туджаров е с мен, това е главният секретар на Министерството на икономиката, имейлът, който бе създаден, е signali@mi.government.bg, а телефонът за пряка връзка е телефонът в кабинета на главния секретар. Телефонът е в София - 02 940 74 21. Извън това взехме и решение по нареждане на премиера още утре екипът на МИ да създаде платформа с виртуално попълнени документи, така че хората, които искат да кандидатстват, бизнесът, който иска да кандидатства да може да види примерни, готово попълнени документи, така че да могат да по-лесно да кандидатстват по тези процедури в тази толкова тежка кризисна ситуация от икономическа гледна точка. Извън това ние ще продължим работата с бизнеса и с работодателските организации и към Инспектората на МИ ще включим и представители на работодателските организации, така че да можем да създадем тази надзорна работна група, която да съдейства за този процес. Наше желание е този възел, тази информация за връзка между експерти, между консултанти, които искат такива суми за такса „успех" да бъде пресечена. Затова, както обещахме и при представянето на екипа на МИ, ние ще бъдем изцяло публични, прозрачни и това ще бъде от нашите основни приоритети.

 

„Поздравявам Ви с летящия старт, с който влязохте, рекохте и го направихте за един ден! Даже ще Ви предложа това да е една от съвместните инициативи, които можем да направим с МИ и двете медии - „Канал 3" и „Радио К2", ние даже вече в „Радио К2" това го излъчваме като клип, той върви и всеки може да си запише телефона и имейла. Но веднага искам да Ви попитам нещо, получавам имейли и вероятно не само аз, в които накрая ми пишат, че тези, които ми го пращат, не обработват лични данни и случайно ми намерили имейла и ми предлагат как да се възползвам от безвъзмездните средства, как ще ми изготвят документи и така нататък. Разбирам, че това са консултантски фирми, които вероятно действат легално. Само че без да влизам в детайли и да афиширам кой ми го праща, а те са не един или двама, става дума основно за това, за което и Вие говорите - взимане на пари от получатели. Връчвам Ви това нещо и се надявам да го проверите и да ми отговорите!", обърна се към министъра на икономиката Беновска и му връчи своя сигнал. Той благодари и подчерта, че основен приоритет на МИ е публичност, прозрачност и откритост. Борисов  продължи, че в безпрецедентната в световен мащаб икономическа криза, в която се намираме, имаме нужда средствата за бизнеса много бързо да стигат до него и да се провокира този ефект, който да предизвика икономически растеж, а впоследствие и социално развитие. „Именно затова предприехме тези действия, те се задълбочават, информацията за телефона за сигнали е публикувана, публикувана е и платформата, информацията, в която се показва как бенефициентите на тези програми могат да попълнят текущата програма, която е за средни предприятия. Ще предприемем и следващи стъпки, всички следващи процедури, които бъдат откривани и насочвани към българския бизнес, за тях ще направим клипове, които показват точно как се прави това. Със сигурност това не е мярка, която да спъне или да се противопостави на консултантския бизнес, той има своята роля, но когато говорим за такива значими проценти, това наистина е притеснително!", подчерта министър Борисов. Той обясни, че в събота е имал възможност да разговаря с представители на конкретен бизнес, които са му подали сигнал, подобен на този, който водещата му е предоставила. Министърът на икономиката още веднъж благодари на Беновска за предоставения сигнал и увери, че ще се заемат с него много сериозно. „Не искам да навреждам на тези хора, а искам да помоля за едно изследване кое е съставомерно и докъде се стига!", увери Беновска. Лъчезар Борисов обясни, че имейлът вече работи и са получени 4 сигнала. Някои от тях не са в този контекст, а по-скоро поставят въпроси за административната работа във ведомството. Те обаче също ще бъдат проверени, съставена е група, очаква се и включването на бизнеса в нея.


Помощите за българския бизнес за преодоляване на кризата, породена от коронавируса.

    „Искам да насочим разговора практически в две посоки, едната е, че в този текст, който държите в ръцете си, а и от самата наредба става ясно, че всъщност помощи ще получават онези, които са с финансов резултат без загуба от предишните две години и трябва да са си платили данъците и таксите не в пълен, но в много голям процент. Тоест преведено на български - май пак ще бъдат добре богатите, а онези, които са перманентно зле станат още по-зле!", заяви водещата Илиана Беновска. Лъчезар Борисов отговори, че мерките са насочени изцяло към онези, които са били засегнати от кризисната ситуация, породена от коронавируса и всеки, който е показал тези резултати, има мерки, от които би могъл да се възползва, включително и чрез финансиране през търговските банки.

   „Все пак отричате ли, че условието е дружеството, което кандидатства, да не е било на загуба през предната финансова година?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът ѝ отговори: „Това, което казвам, е че със сигурност се правят проверки за липса на данъчни задължения, липса на осигурителни задължения и всякакъв такъв тип изисквания, които държавата е поставила!". „Да, но най-много пострада малкият и средният бизнес, който в България винаги е неукрепнал, да се изразя деликатно!", отвърна Беновска. Борисов й отговори, че именно затова голяма част от мерките са насочени към този бизнес, който е гръбнакът на икономиката. Той добави, че не подценява и големите компании за тях също ще има добри мерки, които ще бъдат обявени следващия месец.


Закона за публичните предприятия?

   „Добре, но като казахте, че има някои нередности по отношение контакта с МИ и негови поделения, може ли да кажете след като вече сте министър, ще сменяте ли органи за управление и контрол в дружества, които са под патримониума на МИ?", попита водещата Илиана Беновска. Лъчезар Борисов отговори, че е имало дълъг процес на работа между институциите, свързан с присъединяването на България към ERM 2 и банковия съюз. Предпоследното изискване е било свързано със създаването на Закона за публичните предприятия, който е трябвало да въведе нормите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Страната ни е успяла да създаде такъв закон и през декември сме получили информация от ОИСР, че страната ни вече прилага добри практики за корпоративно управление в този сектор. След това МС е приел и наредба за прилагане на закона и в нея пише, че всички органи на управление подлежат на конкурсни начала. Органът, който ще провежда конкурсите, е Агенцията за публични предприятия и контрол. Ще се създават специални комисии с нейни представители, външни експерти и експерти на съответния принципал. „Така че органите за управление и решенията за промяна в техния състав не зависят от министъра, а от Агенцията за публични предприятия и контрол, която ще бъде публичен и прозрачен орган и от следващото тримесечие всички публични предприятия, а това са търговските дружества с държавно участие и държавните предприятия, ще публикуват своите отчети, техните доклади, дейността им ще бъде прозрачна, ще бъде публикувана на страницата на Агенцията за публични предприятия и контрол!", увери министърът на икономиката.


Номинацията му на Стамен Янев за председател на Надзорния съвет на ББР. Публичността в работата на банката.

    „Това отнася ли се и до ББР, където Вие освободихте мястото на председател на Надзорния съвет и ще има приемственост, Ваш наследник ще стане Стамен Янев, който стана и Ваш заместник-министър?", попита водещата Илиана Беновска. Лъчезар Борисов отговори, че ББР се регулира от специалния надзорен орган, това е съответното направление в БНБ. „Те ще трябва да одобрят Стамен Янев, но въпросът е друг, Вие казахте, че го посочвате, че това е Вашият избор!", подчерта водещата. Събеседникът й отговори, че това е така, защото Стамен Янев има съответния опит. „Той е юрист, бил е в консултантския бизнес, мисля, че ще бъде една добра номинация и ще се справи със задачите. По отношение публичността на банката поемам пълния ангажимент абсолютно всичко да бъде публично, както отчетите, така и работата й. Даже мога да кажа, че за последните няколко дни имаме с 3,5 милиона повече усвоени средства от бизнеса по двете процедури, които текат в момента!", категоричен бе министърът на икономиката.

   „Щом сте толкова куражлия за публичността, сега да Ви помоля нещо, още от встъпването Ви в мандат се опитвам да поканя „светата троица" на новото изпълнително тяло на директорите на ББР за интервю, но виждам твърд отпор да се дават публични изяви, което навежда на мисълта, че или тези хора не са си на мястото, или има нещо, което не искат да кажат!", обърна се към госта водещата Беновска. Той още веднъж подчерта, че работата трябва да бъде публична и прозрачна, разбира се при спазването на банковите закони и банковата тайна. „Не трябва да се влиза в конкретика, която засяга работата на конкретни компании, но по отношение на публичността, на цялостната дейност, на всички мерки, които се изпълняват, на политиките, на политиката за лихвено образуване аз смятам, че трябва да има 100% публичност!", категоричен бе той. „Тоест Вие ще ги поощрите да се появят публично?", попита водещата. Събеседникът потвърди и подчерта, че такава е политиката на цялото министерство и би следвало всички негови структури да я следват. „Поздравления за което и очаквам резултата!", каза Беновска.


Отпуснатите от ЕС на България средства за справяне с кризата, породена от коронавируса.

    „Всички очакват бързина, още повече, че през есента предстои да бъдат отпуснати нови средства от ЕС, обаче ние трябва да сме готови с проекти. Как ще организирате тази административна машина, която трябва да подпомогне усвояването на тези средства и стигането им до хората и до бизнеса?", попита водещата Илиана Беновска. Лъчезар Борисов отговори, че има няколко подхода, които се анализират. Той продължи, че в момента с министъра на транспорта Росен Желязков обсъждат една от мерките за подпомагане на транспортния сектор, средствата са в ОП „Иновации и конкурентоспособност". Обсъжда се ваучерна схема, която е доста по-бърз механизъм за подкрепа на бенефициентите. Така не се стига до задължителните по закон 2 месеца за подаване на документите. По отношение на средствата, които ще бъдат отпуснати от ЕС за справяне с кризата, породена от коронавируса, МИ очаква 400 милиона лева, които много бързо трябва да стигнат до малките и средни предприятия. Според него трябва да има един пакет за оборотен капитал, за пренастройка на системата на работа за такъв тип режим, на който няма да пречат подобни кризи. Той продължи, че „Зелената сделка" и дигитализацията са други две насоки за въздействие. „Отново се връщам на прозрачността и публичността, много държим в тези критерии да няма дори минимален елемент на субективизъм от страна на преценка на експертите, тоест всичко да бъде механизирано по ясни и точни критерии, така че тези средства да стигнат много бързо до икономиката!", категоричен бе министърът на икономиката.


Привличането на чужди инвестиции.

    „В такъв случай не мога да не Ви попитам, след като споменахте и „Зелената сделка" и дигитализацията, каква е вашата стратегия в една за съжаление доста променена обстановка за привличане на частни чуждестранни инвестиции в България, Вашият предшественик Караниколов, в чийто екип Вие бяхте като заместник-министър, няма да отречете, че положи доста усилия, но понякога причините да не дойде инвеститора не са в неспособността на министъра да ги привлече, а в регионалните характеристики?", попита водещата Илиана Беновска. Лъчезар Борисов отговори, че всички мерки, разработени от правителството, подпомагат всеки един от факторите на икономически растеж, включително потреблението, държавните разходи, има и мерки, свързани с износа. „Така че аз считам, че в този период на развитие на икономиката, в тази ситуация това е една рационална политика, нито лява, нито дясна, а рационална политика, насочена към всеки един от факторите на икономически растеж. По отношение на инвестициите предвиждаме и нормативни промени, но най-важното е, че ще се концентрираме и в нещо, което се случва в глобален мащаб след тази криза, която прекъсна доставките и много европейски компании престанаха да работят. В момента тече една политика в Европа за така нареченото скъсяване на веригите на доставки, ние искаме да се възползваме от това като една много добра инвестиционна дестинация, тъй като преди кризата имахме едни прекрасни параметри и все още ги имаме по отношение на кредитен рейтинг, финансова стабилност и т.н., трети в Европа! Мерките, които ще предприемем, още тази седмица ще публикуваме за обществено обсъждане проект за изменение на правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите, където под европейски регламент за държавни помощи ще дадем опция, ако дойдат значими стратегически инвеститори, да бъдат подкрепени с кеш грант от до 35 милиона евро. Това ще има както маркетингов ефект, така и бърза работа!", обясни министърът на икономиката. Той каза, че това е обща политика, която се прилага в целия ЕС. Водещата попита откъде ще вземем тези пари. Събеседникът й отговори, че например ако даден инвеститор инвестира 1 милиард лева в българската икономика, по картата на регионални помощи например в София това би означавало, че страната ни би подпомогнала тази инвестиция със 100 милиона лева. Това е световна практика, която се прави за такива структуроопределящи инвеститори, които реално преобръщат състоянието на икономиката.

   „А опитахме ли се това да го приложим при „Фолксваген" и „Хюндай"?", попита водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че сме се опитали да го направим, страната ни е участвала в тази процедура с най-високата допустима подкрепа. Той изрази надежда, че в бъдеще страната ни ще печели такъв тип проекти.


Защитата на българските производители.

    „Как ще защитим нашите производители, знаете голямата битка за валутната кошница ЕС, САЩ и Китай, ние не можем да се противопоставим на тяхната експанзия? Къде е конкурентоспособността ни?", попита водещата Илиана Беновска. Лъчезар Борисов отговори, че страната ни е конкурентоспособна дестинация от гледна точка на привличането на инвестиции. Той продължи, че само тези, които ще подпомогнем тази година със Закона за насърчаване на инвестициите, са 56 компании, които са създали 700 милиона лева инвестиции и над 8000 работни места. По отношение на това как ще ги защитим в бъдеще, министърът на икономиката обясни, че това е един доста сложен процес, който е започнал още преди кризата с коронавируса, в световен мащаб се е разразявал протекционизъм и търговски войни, трети държави за ЕС са подпомагали свои компании да инвестират в европейски или съседни държави, като са ги субсидирали. По този начин те са скъсявали веригите на доставки и са конкурирали нашето производство. Затова е важно всички държави от ЕС да отворят дебата за така наречената „Бяла книга", да се противопоставят на чуждото субсидиране.

   „Вие казахте, че днес е Илинен, когато се преобръщат морето и времето, аз мисля, че в момента икономиката се преобръща към по-добро и към възстановяване!", категоричен бе министърът на икономиката.


Подаръците.

   Водещата подари на своя гост клубната тениска. Той ѝ подари книга на Джоузеф Стиглиц с думите: „Книгата засяга всички тези теми, за които говорихме, производителността, развитието на икономиката, може да ги прочетете и се надявам, че след кризата ще можем заедно да напишем една книга как България се е справила относително добре!". Беновска му подари книгата с интервюто ѝ с Ахмед Доган с думите: „Това е една книга за един от „политическите патриарси", ако мога така да се изразя, Ахмед Доган, мисля, че няма нужда да го коментирам, просто Ви пожелавам приятно четене!". Тя подари на министъра на икономиката и здрава българска червена ябълка. Той заяви: „Моите родители ме научиха и то е актуално и в днешни дни, че когато си разменяме по една ябълка, накрая и двамата имаме по една, но когато си обменим идеите, които са важни, тогава имаме и двамата по две идеи!", с което завърши разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 2-ри август 2020 година.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?