Новини

Ирена Анастасова: Образователният закон не решава проблемите в системата, той превръща учителите в чиновници


Ирена Анастасова: Образователният закон не решава проблемите в системата, той превръща учителите в чиновници

22-06-2017 21:57

Ирена Анастасова, народен представител от ПГ на „БСП за България" в 44-то Народно събрание, в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Острото противопоставяне между ГЕРБ и БСП в Народното събрание.

    „Как ще вървите оттук нататък, след като всичко се прави на инат?", попита водещата Клара Маринова. Ирена Анастасова отговори, че самата тя идва от сферата на образованието и не е свикнала да поставя проблемите там на партийна и на политическа основа. Тя продължи, че винаги е мислела, че проблемите се решават с консенсус, но в Народното събрание вижда нещо друго. Анастасова подчерта, че „БСП за България" не могат да бъдат обвинявани, защото са започнали работата си в парламента с 9 готови законопроекта. Дълго време са поставяли въпроса защо тези законопроекти не се придвижват, не се разпределят за работа в комисиите или разпределени не се гледат в комисиите. „От няколко дни законопроектите ни започнаха да се разглеждат в комисиите и аз имам чувството, че само фактът, че това е законопроект, внесен от нас, това автоматично означава да се гласува против!", обясни Ирена Анастасова. Ако това продължи, Народното събрание няма да работи ефективно. Според нея това поведение на управляващите е просто надуване на мускули и перчене.

   Ирена Анастасова беше категорична, че трябва да се намери разумния компромис и да се работи. Тя продължи, че в ПГ на „БСП за България" има много млади хора, които идват с идеите си и със знания. И в другите парламентарни групи също има такива хора, които искат да работят. „Идвайки в парламента не трябва да забравяме това, което сме обещавали и трябва да работим за гражданите. Може да Ви звучи като клише, но аз наистина съм там, за да помогна на българското образование!", заяви Ирена Анастасова. Тя добави, че законопроектите на „БСП за България" са много актуални, защото хората са им ги подсказали по време на предизборната кампания.


Предложението на „БСП за България" за преизчисляване на всички пенсии.

    „Каква е философията на законодателната ви инициатива, какви закони внасяте, към кого са насочени и защо трябва да бъдат приети?", попита водещата Клара Маринова. Ирена Анастасова отговори, че основната инициатива на „БСП за България" в тази област са били внесените промени в Закона за социалното осигуряване. С тях се иска преизчисляване на всички пенсии, а не само увеличение на минималната пенсия. Народният представител разказа, че е била на протест на една от пенсионерските организации, там при нея е дошла една жена, която й е казала - „Г-жо Анастасова, моята пенсия в момента е 201 лева и 29 стотинки и аз няма да получа увеличение!". Анастасова подчерта, че 60% от българските пенсионери живеят под прага на бедността и попита как ще им се обясни къде е справедливостта, след като се вдига само минималната пенсия, а голяма част от останалите пенсии не се повишават. „Ние не говорим просто празни думи - БСП го е правила това! И от всички управляващи през тези 28 години след 10-ти ноември единствено БСП го е правила!", подчерта Анастасова. Тя обясни, че през 2008 г. са се преизчислили всички пенсии. Това не е срутило пенсионната система тогава.

   „Обвиняват ви, че действате популистки, а в бюджета няма пари, откъде ще се вземат парите наистина?", попита водещата Клара Маринова. Ирена Анастасова отговори, че предложението на БСП би коствало 400 милиона за 2017 г. Тя продължи, че с колегите й се вслушват в това, че не може толкова пари наведнъж да се отделят, затова искат преизчисляване към осигурителния доход за 2013 г. и вече поетапно това да се прави на всеки 5 години.

   „Как ще се излезе от този омагьосан кръг - те категорично отказват, вие настоявате, какво ще правите оттук нататък?", попита водещата Клара Маринова. Ирена Анастасова отговори, че „БСП за България" ще продължава да настоява. Тя продължи, че нейната политическа сила в никакъв случай не може да бъде обвинена в това, че е отстъпила от предизборните си обещания. „Аз съм убедена, че ще дойде време и ще бъдем чути!", категорична бе Анастасова.


Проблемите в българското образование.

    Ирена Анастасова заяви, че Законът за предучилищното и училищно образование е бил дълго чакан и е трябвало да реши 3 основни въпроса. Това са ранното отпадане на деца, изключително тежкото и несъобразено с възрастовите особености на децата учебно съдържание и проблема с непривлекателността на професията. Новият закон обаче не е решил нито един от тези проблеми.

    Ирена Анастасова обясни, че като директор на училище от 15 септември до края на март, когато е станала народен представител, е издала 1470 заповеди. „Тоест ние обраснахме с административни задължения. Този закон се опитва да превърне учителя в чиновник, така както личните лекари се превърнаха в чиновници и от 15 минути преглед 3 минути преглеждат човека и 12 минути пишат, така и учителите, класните ръководители, а да не говорим за заместник-директорите и директорите, те от сутрин до вечер се занимават с административни въпроси!", обясни народният представител от „БСП за България".

   Ирена Анастасова обясни, че с колегите й са подали жалба срещу закона в КС, но не са пожелали неговата отмяна, защото са отговорни хора, които идват от практиката и знаят какво би предизвикало това за системата. Искат се обаче промени поне на някои от членовете на закона. „Когато бълваме неграмотни хора или деца, които никога не са стъпвали в училище, в един момент това поколение пораства - това поколение ще ни лекува, ще учи децата ни, ще се движи по пътищата, ще ни управлява и се получава един омагьосан кръг!", обобщи народният представител.


Паметникът на „Бузлуджа".

   „Голяма драма с паметника на „Бузлуджа". Ясно е, че за вас е символен и затова го искате, но какви са ви намеренията към този паметник?", попита водещата Клара Маринова. Ирена Анастасова отговори, че намеренията на БСП са искрени. Тя продължи, че от срещите със симпатизанти в страната се вижда, че те искат паметникът да е на партията и да бъде във вида, в който е бил. Първоначалното намерение е покривът да се консервира, защото всичко тече и поетапно да се търси решение за неговото възстановяване. Много млади архитекти и инженери са изявили желание за доброволно участие. „Архитект Георги Стоилов, който е автор, също се включи, намерили сме цялата архитектурна документация. Нашето желание е искрено, защото състоянието в което се намира паметникът, е като една грозна рана не само за нас, социалистите. Това е показателно въобще за отношението към миналото на България. Аз работя с деца и виждам какво означава нашето потомство да няма памет. Ние искаме нашите потомци да не са с къса памет, не може един народ да не помни миналото си!", завърши Ирена Анастасова разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2".

 

Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?