Новини

Беновска-Николов: Незаконни книжки и негодни наркотестове? Николов: БВ сезира Демерджиев за действия!


Беновска-Николов: Незаконни книжки и негодни наркотестове? Николов: БВ сезира Демерджиев за действия!

26-11-2022 15:04

Александър Николов, ПП „Български възход" - Илиана Беновска „Беновска пита - Радио К2", 26. 11. 2022 г.


Готови ли са „Български възход" да поемат отговорност за съставяне на правителство, ако третият мандат отиде при тях?

    „В понеделник ви предстои „среща на силите", ако мога така да се изразя, с президента, защото напоследък президента превърна срещите с партиите в „срещи на силите"! БВ са поканени в понеделник в 13 часа. Преди да поговорим по хипотезата Янев - трети мандат, БВ - правителство, само ще ви пусна любимия ни клип от създаването на БВ!", започна разговора Беновска и пусна запис от пресконференцията при учредяването на „Български възход" от 19.06.2022 г.:


Илиана Беновска: Може ли, г-н Янев още един въпрос, позволете! Започнахте по-рано!

 

Стефан Янев: Съжалявам, имаме работа!

 

Илиана Беновска: Не спазвате регламента, пуснахте ни по-рано!

 

Стефан Янев: Извинявайте, извинявайте! За г-жа Беновска специално!

 

Илиана Беновска: Здравейте!

 

Стефан Янев: Здравейте, слушам Ви!

 

Илиана Беновска: Готов ли сте да бъдете най-добрия министър-председател за последните 30 години? Поемате ли този ангажимент?

 

Стефан Янев: Ако тази оценка зависи от мен, не бих се посвенил да я давам аз! Но нека хората ...

 

Илиана Беновска: Не, готов ли сте Вие, като личност?

 

Стефан Янев: Аз като личност съм готов!



     Беновска попита: „Готови ли сте „Български възход", евентуално ако ви се падне на вас трети мандат, с правителство?". Александър Николов отговори: „В една изключително сложна икономическа, политическа и социална ситуация в държавата, при един толкова силно фрагментиран Парламент, аз считам за най-полезно и най-конструктивно да говорим за реализиране на мандатите в поредността, в която те следва да бъдат връчени! Най-малкото, един разговор по отношение на конкретни лица и по отношение на конкретни политики, касаещи реализирането на третия мандат, не са полезни по отношение реализирането на първия. А в момента сме в хипотеза на връчването на мандат на политическата сила, реализирала най-добър резултат на изборите. Така че в настоящия момент, доколкото сме в конституционна процедура и предстоящата в понеделник среща е част от нея, ние сме готови да се явим, да заявим своите приоритети, да заявим своите виждания и да сме активна част от воденето на разговорите в процеса на разглеждане и евентуално реализиране на първия мандат!".

    „Знаете ли, усетихте ли вече какво точно ще бъде най-важното, което ще заявите на президента?", попита Беновска. Николов отговори, че са водени разговори на етап ПГ и политическо ръководство. Предстои да бъдат изчистени посланията, които БВ иска да излъчи и към президента, и към българската общественост, и към потенциалните партньори в Парламента. „Така че тук ще оставя известен елемент на изненада, когато реализираме тези послания да ги чуете по време на срещата. Но те ще кореспондират с цялостното ни политическо поведение, което имахме в последните месеци, приоритетите, които заявявахме в кампанията, включително и това, което имаме в пленарна зала, тезите и позициите, които отстояваме! По отношение на тази среща ще останем последователни, ще останем конструктивни и не мисля, че ще произведем сензация по отношение на това какви са целите на „Български възход" във връзка със ситуацията, в която се намира страната и необходимите стъпки, които трябва да се предприемат за решаване на кризите!", заяви Николов.

Промените в Изборния кодекс.

   „Правната комисия имаше инфарктно заседание за промените в Изборния кодекс, които се оспорват като някакви прибързани действия на политиците в панически страх от следващи избори и така нататък. Вчера имаше 12 часово заседание на Парламента по отношение обсъждането на различни аспекти и теми, даже не мога да го обясня, беше много дълго и инфарктно, на различни аспекти от Изборния кодекс! В крайна сметка каква остава позицията на „Български възход"?", попита Беновска. Александър Николов отговори, че тези среднощни заседания на Правна комисия и на Народното събрание показват на обществото как не трябва да се прави политика и как не трябва да се прави парламентаризъм! Той продължи, че позицията на „Български възход" по отношение на промените в Изборния кодекс е последователна от деня, в който те са били внесени на първо четене. „Ние сме за оставане на машинното гласуване! Ние не сме съгласни с връщането на смесената система на гласуване! Изразихме многократно своите аргументи и по технологията, и по политиката, и по ефекта, който това ще има върху изборния процес, върху представителната демокрация, върху българското общество. В момент, когато този Парламент показа известно съгласие, роди се консенсус във връзка с множеството кризи в които се намираме и не виждам да има спор, или ако го има е с много малки изключения сред субектите, представени в Парламента, за това, че е необходимо да се състави работещ кабинет, да се позволи формирането на работещ Парламент, да се формира мнозинство, което на база антикризисни мерки да съумее да поеме отговорност и да преведе страната през нелекия период, който ни предстои през следващата най-малко една година, но въпреки всичко Парламентът, политическите партии ангажираме обществото, медиите с един дебат, който е чужд на проблемите на хората и на предизвикателствата към държавата!", категоричен бе той.

Мигрантската криза и приемането ни в Шенген.

    „Стои обаче и въпросът с бежанците, ето, виждате тук и по отношение на приемането ни в Шенген, което виси от толкова много години. Има изисквания, вчера ЕК реши селектирано да разглежда Хърватия отделно, България и Румъния в двойка. Поставиха ред изисквания, на България най-много, едно от които е опазване на външната граница на ЕС от бежанци. Възгледът на БВ?", попита Беновска. Николов отговори, че това е поредният проблем, който показва, че разглежданите през последните дни въпроси в Българския парламент не са част от дневния ред и не това е начинът за правене на парламентаризъм. Той продължи, че проблемът Шенген има няколко измерения. Един от тях е мястото, което страната ни ще има по отношение отпадането на граничния контрол. Другият обаче касае сериозни, симптоматични проблеми във връзка с осигуряване на границите ни, които се оказват външни за ЕС, с осигуряването на реда и съответните мерки, които да доведат до прилагане върховенството на закона.

  Александър Николов заяви, че по отношение на мигрантската криза проблемите са два. Видимият проблем, който излиза на преден план и ангажира политическото говорене, е проблемът с бежанците. Но истинският проблем, който е довел и до смъртта на служители на реда, е този с трафикантите и липсата на адекватни действия от страна на държавата за справяне с тези престъпни групи, които оперират в една изключително подходяща среда.

   „Снощи, късно вечерта, президентът говори с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Съобщението, което пуснаха, беше, че Урсула фон дер Лайен ни била подкрепила. Само че аз лично не разбрах какво Урсула фон дер Лайен може в лично качество да ни подкрепи!", продължи Беновска. Александър Николов отговори, че нашите действия трябва да бъдат не за да отговорим на някакви изисквания на европейски бюрократи, а за да осигурим сигурността на собствените си граници в наш интерес, в интерес на хората, които живеят в пограничните региони. И това е била и позицията на „Български възход" по време на изслушването на министър Демерджиев в Народното събрание. „Аз тогава от трибуната заявих, че не е време за оставки! Време е за поемане на отговорност! Че проблемът касае десетилетия назад неглижиране на южната ни граница и превръщането ѝ в „сляпа точка". В тази „сляпа точка" избуяха организирани престъпни групи. Стигна се до сериозна деморализация на състава на силите за сигурност, които оперират там! Аз попитах министъра може ли в най-кратки срокове на база на експертизата, на база на опита, на база възможностите, които има в това ведомство, МВР, което носи отговорността, да се входират в Народното събрание конкретни мерки, които касаят човешкия ресурс, кадрова обезпеченост, техниката, с която се оперира, бюджет с конкретни числа, които да бъдат защитени в пленарна зала? За да може Парламентът, по силата на Конституцията да гласува съответните изменения в законите, за да може да дадем възможност на правоохранителните и правораздавателните органи да започнат безкомпромисна борба с престъпните мрежи, които оперират по южната ни граница! И вече оттук, когато ние решим този въпрос, който касае нашата сигурност, нашия интерес, по естествен начин това ще реши и големия политически проблем с нещата, които поставят партньорите на масата! Защото Австрия, последната страна, която заяви възражения, каза - голяма част от мигрантите, които ние регистрираме, за нас са минали през територията на България, като незаконни мигранти. Тоест, по пътя на логиката, за да се случи това, за тях е налице несигурност и възможност на мрежите, които оперират с трафика и печелят от него, да могат да спъват както нашата политическа интеграция, така и да спъват правовия ред в държавата! И още повече в това изключително арогантно поведение на погазване на закона да се стига до посегателство върху живота и здравето на български полицаи, поведение по пътищата, което не съответства на страна от ЕС! Новина от снощи - при преследване през населено място бус с мигранти минава с 140 километра в час! И отново да благодарим на съдбата и на късмета, че няма невинни жертви! Тоест изключително наложително е да се направи това, което се чу в последните изслушвания - наложително е да бъдат внесени конкретни мерки, които да дадат шанс на службите от правна и техническа страна те да съумеят да започнат да провеждат ефективна борба с престъпните мрежи, които оперират там! И всяко чакане, всяко продължаване на въпроса на етап дебат, всяко занимаване с политическите последици от това е загуба на време!", категоричен бе Николов.

Зачестилите катастрофи с участието на пияни и дрогирани шофьори.

  „Нека г-н Николов, така, както се вдъхновите юридически и европейски, да Ви помоля да разширим разговора, и ние медиите, и вие политиците трябва да съдействаме, ние по един начин, вие по друг, политиците на органите на реда да усъвършенстват нещата. Споменавате и движението по пътищата. Виждате колко ПТП-та стават напоследък. Карат като бесни, залавят се непрекъснато пияни и дрогирани шофьори! Искам да Ви помоля за съдействие и Вие да станете флагман на тази наша идея! Ние случайно се сетихме от нашия екип как може да се установи колко шофьори са неправоспособни и тези агенции, които издават книжките, или са ги дали в нарушение, или училища са издавали фалшиви дипломи! Казвам Ви го кратко, обсъдихме го и с министъра на вътрешните работи Демерджиев, но той си има други грижи в момента, и с министъра на образованието Сашо Пенов, с бившия министър на образованието Красимир Вълчев, има регистри в МОН, които показват кой е завършил до 8-и клас. Знаете, преди регламентът беше до 8-и клас да си завършил, за да вземеш книжка. Кои са завършили 10-и клас, сега това е новият регламент, кои изобщо не са учили и кои учат в чужбина. Разбирате ме много добре как лесно можем да селектираме и да дадем на КАТ определена бройка хора, които да определят имат ли книжки, или не! Как ми хрумна темата, видях при нотариус няколко души, които се подписваха с пръст, доведени от родителите си, пълнолетни момчета със шофьорски книжки, извършили ПТП-та. Родителите им четяха каквото пише в постановлението и той се подписваше с пръст. Ако се подписваш с пръст, ти имаш ли диплома? Може ли да станете флагман на тази идея и да го инициираме?", попита Беновска. Александър Николов отговори, че аргументите на Беновска са напълно разумни и логични. Той заяви: „Оставам на разположение и съм готов да съдействам на всяка добра идея, която търси решение на проблеми, които имат все по-тежко проявление в нашия ежедневен живот и касаят най-малко живота и здравето на гражданите и пътуващите по пътищата! Много правилно сте обърнала внимание на това несъответствие! Необходимо е да бъдат внесени съответните законови промени и в крайна сметка да мотивираме администрацията да започне да върши своята аналитична дейност!".

    „КАТ, като издават книжки, какво им пречи да проверят Иван Драганов има ли диплома, откъде е тази диплома?", продължи Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че регистрите са налице, въпросът е, че трябва да намерим съответните правни механизми, институционални, дисциплинарни, за да се мотивират хората в администрацията да вършат своята аналитична работа, да излизат със заключения и на база на тази информация да се правят съответните промени в нормативната уредба, за да се дава шанс на правоохранителните и правораздавателни органи да си свършат работата. Той добави: „Ние, по този начин, ще съумеем да проведем ефективната реформа!".

    „И второто, което споделихме в предварителния разговор, очевидната неефективност на тези тестове за наркотици! Вие, като юрист, знаете колко от тези постановления падат на съответните инстанции. Знаете ли, че тестове за наркотици, ако решите да дарите на МВР, ето, ние като медия бяхме решили да дарим, нямаш право, ако не си държавна или общинска институция? Аз не знам, ние като медия ще караме всичките дрогирани ли, ако дарим тестове на МВР? Може ли да поставите и този въпрос, защо точно тези тестове упорито, твърдоглаво, неефективно се употребяват? Може би някой има финансов интерес?", продължи Беновска. Александър Николов отговори, че в момента има явен недостиг на такива тестове и това е голям проблем. Той продължи, че напоследък е шокиран от дефицита на прагматизъм в нашата политика и търсене на работещи решения спрямо актуалната ситуация. Той продължи: „Вие давате един много ясен пример в тази посока. Имаме недостиг, а в същото време чисто догматично, без да преценяваме по какъв начин да търсим решение как да разширим кръга на лицата, което да даде резултат в крайна сметка ние да спомогнем за това органът да изпълнява преките си задължения за контрол! А ние стоим в догмата и вместо да търсим начин, ние търсим причини защо едно нещо не може да стане. А по отношение на тестовете ще кажа нещо, което стои малко като „сляпа точка", но касае съдбата на страшно много хора. Голям е броят, тъй като си говоря с колеги адвокати, които имат дела и обжалват - ами не е малък броя на фалшивите положителни тестове! И тук правя едно важно разграничение. Тук не се касае за наказания, които падат по реда на съответния административен или наказателен процес! Тук се касае за разминаване на резултатите от кръвните тестове с полевия. Обаче големият проблем е, че периодът, който минава между тези два източника, понякога се стига до година, година и половина!".

   „А в крайна сметка може би трябва да се намери и механизъм да се търси отговорността на държавата в такива случаи?", попита Беновска. Събеседникът ѝ отговори: „Това е неминуемо, защото е видно, че без такъв механизъм просто нямаме достатъчен мотив, защото държавата, всъщност това са кадрите! И ако не намерим начин тези кадри да бъдат мотивирани да си изпълняват задълженията, те просто остават разписани и пожелателни!". Беновска благодари на госта си за разговора и заяви: „Много ме обнадеждихте и зарадвахте в събота сутринта и с политическите анализи, които правите, и с прагматичния поглед, че проблемите трябва да се решават сега и веднага, ефективно!". Така завърши разговорът между Александър Николов и Илиана Беновска „Беновска пита - Радио К2" на 26.11.2022 г.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?