Новини

Любо Георгиев: „Канал 3“ и „Радио К2“ ще помогнат в проучването какви проекти искат гражданите на София


Любо Георгиев: „Канал 3“ и „Радио К2“ ще помогнат в проучването какви проекти искат гражданите на София

25-10-2020 18:57


арх. Любо Георгиев - ръководител на „Софияплан", в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита" по "Канал 3" и "Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Подаръците.

    „И това е първото телевизионно интервю на архитект Любо Георгиев. Ръкуваме се тук символично, това е противотанкова мина, само че обезвредена, подари ми я сегашният министър на околната среда и водите Ревизоро!", посрещна своя гост водещата Илиана Беновската. Той ѝ подари книгата „Сапиенс" на Ювал Харари с обяснението, че практически това е историята на човечеството. „Някакъв знак ли ни давате сега, по време на коронавируса?", попита Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че посвещението му е „Човек е важно да познава себе си".

   Беновска подари на арх. Георгиев книгата с интервюто ѝ с Ахмед Доган: „Това е една книга, която сме правили заедно преди повече от 20 години, млади и зелени, но е все още актуална, което е може би някакъв знак. Разбирам, че проявявате интерес към аналитичните четива, така че смятам, че ще Ви бъде доста интересно!". Беновска подари на госта и здрава българска червена ябълка с думите: „Пожелавам Ви на този пост да бъдете здрава  българска червена ябълка и да направите много за София!". Тя подари и клубната тениска.


Каква е основнанта задача на „Софияплан"?

    „Поставих темата „възможно ли е гражданите и управляващите да се грижат за София заедно и мисля, че това е може би мисията, която Вие сам си поставяте, заемайки позицията на ръководител на „Софияплан", така ли е?", попита водещата Илиана Беновска. Любо Георгиев отговори, че е точно така и не е сам, хората от екипа му, както и много други граждани вярват в същото. Той продължи: „Аз не мисля само, че е възможно, мисля, че това е единственият начин, винаги ще има това разделение между ние и те, управляващи и управлявани. Много е важно да се припознаем като хора, като граждани в средата, в която живеем, защото това е единственият начин да постигнем качеството на живот, което ни удовлетворява. Иначе винаги ще сме клиенти на нещо, ще искаме нещо, което няма да можем да постигнем и обратно - някой ще иска от нас нещо, което не разбираме. Трябва да се отъждествяваме със средата, в която живеем!".

   „Обаче хората не вярват, убедете ни в обратното! И вторият въпрос е леко провокативен - кой създаде всъщност това общинско предприятие и защо го създаде - за да противодействате на „новите" в общинския съвет, които не са представители на ГЕРБ, които се опитаха почти да ви изпреварят със своя инициатива, че хората трябва да дават предложения как да се изразходва бюджета, какво трябва да се прави? Вдигнете малко завесата - кой беше пръв, кой беше втори?", попита водещата Илиана Беновска. Арх. Георгиев отговори, че „Софияплан" всъщност съществува много отдавна под името „Софпроект", общинското предприятие е създадено през 1998 г. Самият той е директор на предприятието от 3 години, а от месец и половина то вече се нарича „Софияплан".

   „Тогава да отворим една скоба - „Софпроект" като че ли нямаше такива граждански функции, аз даже имам по-дълъг спомен, струва ми се, че подобна институция съществува още преди промените?", попита Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че предприятието е съществувало доста отдавна и се е работило на експертно ниво, без такъв досег с гражданите. Той продължи, че след създаването на „Визия за София" е започнала тази комуникация с гражданите и бизнесорганизации. „В никакъв случай целта не е да противодейства на едни или други, а напротив - да обедини усилията на много и различни хора, защото винаги ще има различни мнения, но трябва да се научим да общуваме и сред многото си различия да намерим допирните точки, за да създадем по-качествен град. Иначе винаги ще се боричкаме едни други и няма да създадем нищо!", категоричен бе той.


„Програма за София".

      Водещата пусна видеото „Програма за София", която всъщност представлява   план за интегрирано развитие на Столична община за периода 2021-2027 година. Стратегическият документ определя средносрочните цели и приоритети за устойчиво интегрирано развитие на града. Това става на базата на подробен анализ на актуалните проблеми и потенциали на общината и връзките й с околните селища. Процесът на създаване на Програмата включва определяне на приоритетни зони за въздействие и на конкретни ключови проекти, които ще се реализират в София през следващия програмен период на Европейския съюз от 2021 до 2027.

Целта на Програма за София е да бъдат избрани най-аргументираните и необходими на града проекти, които са реалистични за изпълнение и имат ясно обоснован бюджет, срок на изпълнение и източници на финансиране чрез фондовете на Европейския съюз и други публични и частни инициативи. Основна задача на Програмата е постигането на интегриран подход в планирането на градската среда и координиране на усилията на различни заинтересовани страни.

    Водещата помоли Георгиев да разкаже за конкретните цели. Той обясни, че една от целите е, когато се изработват стратегиите, а те са водещите и по тях се харчат парите на общината, да участват максимално голям брой хора. Тоест тези стратегии да не се правят само от тесен кръг експерти и по административен начин, а да се правят по начин, който хората припознават. Това е важно, за да не бъде абстрактно стратегическото планиране. „Много държим да въвлечем хората в процеса на планиране!", категоричен бе той.

    „Това е много хубаво, само че виждате, че хората станаха много гласовити, някои от тях, някои други са малко по-интровертни и очакват, че проблемите на кварталите ще се решат на база стратегически проучвания, бюджетни възможности и т.н. Къде намирате златното сечение?", попита водещата Илиана Беновска. Любо Георгиев отговори, че трябва да се използват различни езици към различните групи. Той продължи, че в София има много активни гласове във всякакви сфери, така че трябва да се говори директно с всички тези хора. „Но има и много хора, които не се чувстват комфортно в това да излязат да викат или да протестират по някакъв начин. Към тези хора се обръщаме по друг начин - чрез социологически проучвания, директна комуникация през нашия сайт, създаване на различни събития. В този смисъл гледаме да използваме различен подход, за да стигнем до по-голяма група хора - към политиците е един, към бизнеса друг, към НПО-тата трети. Въпросът е, че всички тези хора правят София, това е и посланието на видеото!", обясни той.


Намерението на СОС улица „Съборна" да стане пешеходна зона и протестът на живущите и работещите там.

    „Вчера бях на едно събитие на гражданско и бизнес сдружение „Спаси Съборна", където проблемът зрее доста културно засега, но той е следният - една група от „Да, България" в СОС иска да спре движението по „Съборна" и да я направи изцяло пешеходна, но знаете, че там има институти, офиси, бизнессгради и заведения. Предприемачите, живущите и работещите там не са съгласни да се спре изцяло движението, то и сега не е много активно, и искат от СОС да има възможност за разтоварване и паркоместа. Тоест пак стигаме до златното сечение или както беше казал цар Симеон Сакскобургготски, когато беше министър-председател - „за да бъде една сделка успешна и двете страни трябва да са леко недоволни". Къде е балансът в случая и във Вашия патримониум ли е този въпрос?", попита водещата Илиана Беновска. Арх. Георгиев отговори, че с толкова конкретни въпроси не се занимават. „Софияплан" се занимава с по-глобални неща.

   „Да обясня какво беше мероприятието вчера на „Спаси Съборна", то беше в подкрепа на културата - пяха „Тангра" Д2, Виктор Калев беше там, имаше и други творци и изпълнители. То събра доста хора. Проведе се на площад „Света Неделя", коли минаваха, но не пречеха. Доколкото разбрах гражданското и бизнес сдружение „Спаси Съборна" има намерение да продължи с такива културни мероприятия в името на културата на града и в името на особения характер на „Съборна", тоест искат да покажат, че е възможно съчетанието между бизнес, който да се развива на това място и в същото време те сами да инвестират усилия да подкрепят културата, защото българската култура трябва да бъде подкрепяна!", обясни Беновска. Събеседникът ѝ отговори: „Чудесно е това! Относно това в чии планове влиза конкретно тази отсечка, ако не се лъжа във всички програми на всички кандидати, включително и на кмета Фандъкова, влиза затварянето на „Съборна", тоест не само на една партия. Но започнахме оттам, че понякога някой изисква нещо, било то тук да се минава с кола, да има паркомясто или разширение на детска градина. Въпросът е да се разбере това колко представително е. Аз бих бил скептичен, това, че няколко души са излезли не означава, че всички са „за". Не казвам, че едното или другото е вярно, просто има изпробвани методи, за да се установи колко хора подкрепят едно нещо. В случая групата, която се е събрала от „Спаси Съборна" защитава определен собствен интерес, което е важно!".

    „Не само собствен интерес, знаете, че на този площад е Патриаршията и патриарх Неофит там пребивава, той трябва да може да се придвижи, да стигне, да може да покани своите гости!", отбеляза водещата Илиана Беновска. Гостът ѝ още веднъж подчерта, че групата „Спаси Съборна" защитава собствения си интерес. „Аз не казах, че подкрепят собствения си интерес, а че направиха едно културно събитие, което трябва да Ви призная, ще се обърна и към кмета Фандъкова с предложение, това трябва да се прави регулярно от Столичната община, а не по вдъхновението на гражданите и бизнеса на улица „Съборна"!", подчерта Беновска. Арх. Георгиев отговори: „Моята теза е, че е много важно групите хора с различни интереси да ги изразяват и аз това виждам като позитивен знак, че хората се събират, разбират, че не е продуктивно всеки да се спасява сам, а е продуктивно, когато хората намерят общото помежду си и го изразят!".

    „Като споменахте „продуктивно", вчера на мен ми направи доста приятно впечатление, че това не беше протест, забележете, от модерните протести в София, не се мятаха яйца, домати, шишенца с урина и така нататък, а беше едно усилие в подкрепа на българската национална култура, да видим певци, актьори, от друга страна беше едно приятно съботно изживяване за гражданите на София!", разказа Беновска. Арх. Любо Георгиев отговори: „Чудесно е, че това се е случило, аз си мисля, че то нямаше да е възможно, ако там имаше непрекъснат автомобилен трафик. Тоест със самото провеждане те са показали, че е необходимо успокояването на тази зона!".

   „Напротив, колите минаваха най-спокойно, там няма и кой знае какъв автомобилен трафик, съчета се най-спокойно минаването на колите с изпълнението. Както каза царя - и двете страни бяха удовлетворени!", още веднъж подчерта Беновска. Арх. Георгиев даде друг пример, той разказа, че е участвал в обновяването на квартал „Капана" в Пловдив, тогава този квартал е бил доста запуснат, с малко бизнес и основно се е използвал за паркиране, както доскоро и улица „Съборна" се е използвала основно за паркиране. Първите реакции на хората, които са имали бизнес в „Капана", са били крайно негативни на затварянето за автомобили. „Само две години по-късно „Капана" е „изригващ" квартал в Пловдив, където всички хора ходят и се отвориха три пъти повече бизнеси, защото са затвориха за автомобилно движение част от улиците там. Това привлече хората и направи квартала много по-атрактивен за инвестиции и преживяване. Една рецепта от „Капана" не означава непременно, че ще е успешна навсякъде. Има различни примери за различин неща, не бих правил директна съпоставка за това, че бизнесът ще изгуби, ако бъде затворено движението или бъдат премахнати паркоместата. Пак има различни форми!", категоричен бе той.

   „Все пак знаете, че дори правилата на пешеходната зона „Витошка" се нарушават, за да може да се снабдяват магазините и заведенията! Тези магазини и заведения на „Съборна" трябва да се снабдяват, иначе Вие няма да можете да отидете и да седнете в прекрасното ресторантче там, да не му цитирам името, за да не излезе, че правя реклама, и да хапнете в прекрасна обстановка, защото няма как да бъде донесено!", заяви Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че това е друга категория в градската мобилност, логистиката се мисли и планира по съвсем друг начин, отколкото придвижването с личен автомобил. Специалните превозни средства също винаги могат да влизат навсякъде.

    „Значи нямаме спор, че трябва да има баланс между интересите на гражданите, в случая пешеходците или общинарите, които искат „Съборна" да е пешеходна, и интересите на бизнеса, там има и научни институти!", заяви Беновска. Арх. Георгиев отговори: „Абсолютно да. Това, което всъщност трябва да се направи в този или всеки друг казус, е преди да се прави каквато и да е физическа намеса да се правят срещи и да се дискутира директно със засегнатите страни какви са ползите и недостатъците, колко ще струва, как ще се фазират нещата, за да може едно такова нещо да бъде осмислено и практиката показва, че дори и двете страни да са тръгнали с различни гледни точки, те намират нещо общо в разговора!".

 

 

    „В контекста на този разговор ние с Вас ще продължим съвместна дейност, защото споделихме преди да влезем в ефир каква ще бъде съвместната инициатива, всеки гост, който идва за първи път, предлага някаква съвместна инициатива да направим с неговата институция и съответно с „Канал 3" и „Радио К2", по които в момента се излъчва предаването. Като споменахте за гражданското общество, за чуването на различни мнения, кажете инициативата, която предлагате, тя е в унисон с разговора?", обърна се към госта си Беновска. Той отговори: „В момента работим по едно нещо, наречено „Програма за София", то ще е продължение на „Визия за София" с повече конкретика. Практически това ще са основните проекти на общината за следващите 7 години. Начина, по който ги предлагаме и осмисляме са във връзка с дефицитите и потенциалите на различните квартали, това изследване ще го публикуваме съвсем скоро на сайта sofiaplan.bg. В този смисъл искаме да разберем от максимално много хора какво е важно за софиянци, под софиянци разбирам всички, които живеят тук, независимо дали са родени тук, или не, да разберем какво е важно за софиянци, кои са важните проекти за тях, какво искат те да видят. Идеята е „Канал 3" и „Радио К2" да ни помогнат в това проучване, да разберем мнението на хората по този въпрос - какво искат да видят хората в София!", с което завърши разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 25-ти октомври 2020 година.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?