Новини

Пламен Димитров: Пакетът от мерки на правителството е балансиран, не очаквам предсрочни избори


Пламен Димитров: Пакетът от мерки на правителството е балансиран, не очаквам предсрочни избори

02-08-2020 16:50


Пламен Димитров, президент на КНСБ, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита" по "Канал 3" и "Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Пакетът от икономически и социални мерки на правителството за справяне с кризата, породена от коронавируса.

     „Как ще коментирате смените на министрите, новият министър на икономиката?", попита в началото на разговора водещата Илиана Беновска. Пламен Димитров отговори, че Лъчезар Борисов е човек от кариерата, който очевидно има желание да върви напред с бързи темпове, но предстои да видим. Според него обаче не трябва да коментираме министрите, а по-скоро политиките, които трябва да бъдат реализирани. „Това е по-важното, какво се предлага като мерки, а иначе 6 месеца преди края на мандата не съм сигурен, че каквато и смяна да бъде направена, тя може да се развие и да докаже, че е била по-добра!", категоричен бе президентът на КНСБ.

   „Както има една мъдра мисъл - „успелите хора коментират политики, а неуспелите коментират хора". Така че дайте да коментираме политики. Какво е ценното в мерките, които правителството предложи и сега започва екстремно да прилага, сега тук беше министърът на икономиката, който вече създаде кризисен телефон, имейл за сигнали, създаде и платформа как да се попълват документите от тези, които искат да получават помощи по съответните програми?", попита водещата Илиана Беновска. Пламен Димитров отговори, че час по-скоро обявеният преди 3 месеца пакет за подкрепа на ликвидността на фирмите, трябва да стане реален. Той продължи, че тези мерки не са стигнали до много от фирмите и това им създава доста трудности да останат в кондиция и да запазят пазарите си. „Добре, че мярката 60/40 се оказа работеща и чрез нея бяха запазени 200 000 работни места. Това обаче не означава, че фирмите са в добро състояние, а можеше да бъдат, тъй като ресурсът беше наличен и можеше да стигне до тях още преди 2-3 месеца!", категоричен бе президентът на КНСБ.

   Пламен Димитров заяви, че отдавна говорят заедно с бизнеса за конкретни мерки, които сега ги виждаме във втория пакет. Той подчерта, че факторът време е много важен, затова в много области хората имат усещането, че нещата е можело да се случат и по друг начин. „Сега този пакет обаче дава надеждата, че тези 1,2 милиарда ще стигнат по-бързо до хората. 2/3 от тях са социални мерки и аз ги приветствам, защото това бяха много наши предложения, които бяха направени във времето. По 50 лева ще получи всеки пенсионер за следващите 3 месеца, което е една сериозна подкрепа за едни от най-бедните хора на прага на есента и зимата. Друга немалка част, около 280-290 милиона отиват за подкрепа на доходите на работещите в редица агенции и структури, които са на първа линия, за да се справяме със здравните, но и социални и икономически предизвикателства! 30% увеличение на доходите, по моя сметка на около 100 000  души, работещи в тези агенции, за по-бедните това означава по около 250 пък и малко повече лева е сериозен не жест, а конкретна политика, за която ние отдана настояваме!", заяви президентът на КНСБ.

   „Драстично е спадането на БВП за цяла Европа, някъде около 18%!", отбеляза водещата Илиана Беновска. Пламен Димитров отговори, че това е било и очакването на всички по-сериозни анализатори и няма нищо изненадващо. Ние обаче можем да се надяваме, че нашият спад ще бъде по-малък от средноевропейския, но със сигурност ще бъде по-висок от заложения в актуализирания бюджет от предходния финансов министър. Той прогнозира, че нашият спад ще бъде между 5% и 7% на годишна база и си пожела бързо възстановяване. Това обаче зависи от предложения от правителството пакет от мерки и създаването на още един такъв.

   Пламен Димитров обясни, че в пакета на правителството са предвидени 122 милиона лева за хората с увреждания. Той продължи, че малка част от техните представители отново са в протестна акция, което е неразбираемо при положение, че от 250 милиона през 2009 година, в момента имаме 1 милиард лева, предвиден за хората с увреждания. И тук не влизат 2 милиарда лева за пенсиите за инвалидност, които тази година държавата ще плати. „Тоест аз смятам, че всички целеви групи, които са важни, които имат нужда да бъдат подкрепени, естествено тук са и безработните лица, знаете, че беше увеличено обезщетението за безработица, както искахме ние, може би не толкова, колкото трябваше, но все пак беше придвижено нагоре. Затова казвам, че самият пакет е много добре балансиран и се надявам още през август да стигне до 100 000 през заплати и до 2 милиона пенсионери!", категоричен бе президентът на КНСБ.


Предложенията на КНСБ за промени в данъчната система.

  „Аз много Ви благодаря, че се спряхте на този въпрос обстойно, но искам да ми кажете накрато защо КНСБ предложи нови данъчни предложения?", попита водещата Илиана Беновска. Пламен Димитров отговори, че данъчната система в България е много несправедлива по две линии. От една страна съотношението между косвените и преките данъци е в полза на косвените, около ¾ от данъчните приходи са от косвени данъци. Данъците върху доходите и данък печалба генерират малка част от данъчните приходи. Това натоварва нискодоходните хора. Физическите лица плащат около 4 милиарда лева данъци, а фирмите плащат 2,8 милиарда. Такова съотнешение няма в нито една държава. В повечето държави бизнесът плаща повече от хората. Президентът на КНСБ заяви: „Затова решихме, че е време да лансираме една нова теза, която да ребалансира системата, предвид това, че вървим към избори, дали ще бъдат предсрочни или редовни, а преди избори трябва да се отворят сериозни теми. Ние смятаме, че данъчната политика и данъчното натоварване - от кого се взема, колко се взема и на кого се дава, са основните теми за дебати, които партиите трябва да лансират. Ние предлагаме реформа, намаляване на ДДС от 20% на 15%, увеличаване на данък печалба от 10% на 15% и забележете - въвеждане на необлагаем минимум и леко ребалансиранете му в данъчните приходи от общия доход със ставка от 15%!".

   „Това обсъждано ли е с работодателите и с управляващите?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че е обсъдено с някои работодатели. Той продължи, че сумарният ефект от всичко това е в полза на хората, 4,5 милиарда на годишна база би останал в различни групи. „Затова това не да вземем от богатите и да дадем на бедните, то е да вземем от фиска, да дадем на всички български граждани, които работят, независимо дали са с високи или ниски заплати и да увеличим малко данъка на фирмите, които печелят и плащат най-ниския данък печалба в ЕС. В крайна сметка личното потребление и домакинствата са основния двигател на растежа на икономиката!", категоричен бе президентът на КНСБ.


Протестите. Нужни ли са предсрочни избори?

    „Каква е оценката Ви за избори, предсрочни или редовни, каква е оценката Ви за това, което се случва? Застрашена ли е националната сигурност от тези записи, които се разпространяват за министър-председателя и докъде ще доведат тези протести?", попита водещата Илиана Беновска. Пламен Димитров отговори, че голяма част от обществото подкрепят основанията за протести. Той продължи, че всеки си има своите основания, като се започне от липса на справедливост, през социални проблеми. Тоест основания за протести има, независимо от това, че има двуцифрен ръст на доходите през последните години. Според президента на КНСБ обаче формата на протест трябва да бъде такава, че да не нарушава свободата и правата на останалите граждани. „Според мен това, което става с блокирането на „Орлов мост" и опитът да се блокират магистрали преминава тази граница и аз съм убеден, че преобладаващата част от обществото мисли по този начин, като това води след себе си рисковете самият протест да започне да губи одобрение и най-накрая да свърши не с това, което се очаква!", заяви той.

   „Виждат ли Ви се предсрочни избори?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът ѝ отговори, че всичко е възможно, на този етап по-скоро не се очакват предсрочни избори, но не е изключено да се стигне и до това. „От бързи избори имат изгода тези, които искат да свалят протестиращите от власт, така че не знам дали някой ще им направи услуга, но оставането на власт до края на мандата, изпиването на чашата на това управление докрая, горчива или сладка не знам, изборите ще покажат каква е тя, е най-резонният изход от ситуацията!", заяви президентът на КНСБ. „Не ми отговорихте застрашена ли е националната сигуронст с тези записи, които излизат от дома, от кабинета на премиера?", попита водещата Беновска. Пламен Димитров отговори: „Нямам компетенции да коментирам, аз все пак съм синдикалист!", с което завърши разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 2-ри август 2020 година.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?