Новини

Деница Сачева: Стартира кампания за намиране на 170-те хил. души, които не работят и не учат в България


Деница Сачева: Стартира кампания за намиране на 170-те хил. души, които не работят и не учат в България

26-01-2020 22:09


Деница Сачева, министър на труда и социалната политика, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" заяви позиции по следните теми:


Кампания на МТСП за намиране на хората, които не работят и не учат в България

Илиана Беновска покани новия социален министър Деница Сачева в студиото и веднага й подари за късмет и кураж клубната тениска на предаването с уговорката, че след известно време ще получи отговора на въпроса, който пише на гърба „Защо?". Подаде й символичната българска червена ябълка, както и книгата с интервюто й с Ахмед Доган. От своя страна г-жа Сачева й подари книгата „Три ябълки паднаха от небето", тематична за предаването.

Беновска отбеляза, че въпреки че Деница Сачева е влязла динамично в новото си поприще като министър на труда и социалната политика, тя не е чужда на тези проблеми. Водещата каза, че хората чакат повече приятелства от това министерство и предложи да продължат инициативата „Един час на министъра на труда и социалната политика", която са осъществили с нейния предшественик и са отговаряли на въпроси, зададени от зрители и слушатели, в рамките на този час.

Водещата започна темата като обяви, че 170 хиляди души не работят и не учат в България, а тя мисли и че са много повече в действителност. Г-жа Сачева потвърди, че това са данните направени от националната статистика и добави, че миналата седмица е имала среща с представители от Националния статистически институт, НОИ, Агенцията по заетостта, с които започват кампания да намерят кои са тези хора, къде се намират и какво биха могли да направят за тях. На въпрос на Беновска колко време ще отнеме това, стана ясно, че очакванията са около 45 дни, а действията ще са подобни като при опита за връщането на деца в клас. Кампанията ще стартира в началото на февруари месец и ще започне с обмена на информационна база данни, а до края на март месец ще се знае къде се намират и кои са хората, които не работят и не учат. Беновска предложи да бъдат партньори в това, защото става дума за различни съдби, а събеседника й каза, че това би било възможно след като стартира издирването на тези хора, а именно след март месец, но първо предстои сравняване на различните информационни бази данни. Водещата изяви желание да съдейства, след като се знае кои са тези хора. Деница Сачева каза, че е възможно част от тях да са в чужбина, а други да работят в черния сектор или в новите платформени икономики. На въпрос на Беновска какво са готови да им предложат, стана ясно, че първо трябва да се знае какви са хората. Г-жа Сачева заяви, че са обсъждали като вариант система за валидиране на умения, с която да получат сертификат за техните умения и по този начин да улеснят достъпа им до пазара на труда и да могат да ги предложат на работодателите.


Личните асистенти

Беновска въведе темата за личните асистенти и попита „Как ще решите този проблем, който даже свали министър - вашия предшественик?". Деница Сачева отговори, че това наистина е голям проблем и поясни, че до този момент държавата ни през европейски фондове и програми и през националния бюджет е инвестирала повече от 500 милиона от 2014 година до сега. „Доста е инвестирано в тази област. От друга страна, все още не е намерено устойчиво решение.", каза тя и допълни, че това решение би могло да дойде през Закона за социалните услуги, където се слага вече стандарт за личен асистент и средствата за него трябва да бъдат системно планирани с ежегодните бюджети. Водещата попита дали ще се премахнат формалностите, че майка на дете трябва да се облича, обува, да пише бележки, да дава отчети. Министърът заяви, че това няма как да се премахне, ако някой иска да получава трудов договор и обърна внимание, че проблемите, които трябва да се решат с личния асистент са от една страна, човекът да има нужната помощ и от друга страна, визирайки майките на деца с увреждания, които искат да имат трудов стаж и осигуровки. Беновска като майка реторично попита дали сутрин тя се облича в медицинско облекло. Деница Сачева се съгласи с гледната й точка, но отбеляза, че от друга страна се говори за трудов договор и обществени средства. „А сърца имаме ли?", попита водещата. Г-жа Сачева каза, че когато става дума за обществени средства, има процедури, които трябва да се спазват. „Намеквате ли, че има злоупотреба от страна на роднините - лични асистенти?", попита Беновска, а министърът не се нае да прави подобни изводи, но заяви, че е помолила да се направи оценка на въздействието на Закона за личната помощ, който действа от септември месец миналата година. Г-жа Сачева очаква да получи данни колко души са лични асистенти, какво се случва с тях. До момента е ясно, че от тези 20 хиляди души, които са лични асистенти по Закона за личната помощ, почти 13 хил. от тях са близки и роднини. Деница Сачева каза, че имат и сигнали например за възрастна жена, която живее на 500км от София, а синът й е личен асистент и работи в София и едва ли й е от такава помощ, от каквато тя би имала нужда.

Беновска попита за случая в Пловдив с дома за възрастните хора, от който изпитва човешко възмущение: „Как изобщо могат да се регулират тези отношения между хора, които се нуждаят от помощ, обслужване, обгрижване и изпълняващите ги като институции от рода на хосписи?" Деница Сачева отговори, че 14те дома за хора, които страдат от дименсия предстои да бъдат закрити. Голяма част са в помещения и сгради, които не са пригодни за целта. По думите на министъра, ще бъдат създадени нови социални услуги, каквито са центровете за настаняване от семеен тип. Стана ясно, че 1356 са социалните услуги в България и не може да се генерализира, че навсякъде отношението е такова. Според Деница Сачева Стратегията за човешките ресурси в социалните услуги е проблем и трябва систематично и дългосрочно да се работи по нея. До момента няма такава стратегия и няма достатъчно кадри, с които биха могли да се обезпечат тези услуги в дългосрочен план. Беновска добави, че не могат и да ги заплатят добре, за да може да се очаква от тези хора отдаденост на мисията. Министърът отбеляза, че поради тази причина се е планирало и в Закона за социалните услуги да има стандарт за социалните работници, тяхното кариерно развитие и тяхното възнаграждение. Качеството на социалната политика е пряко зависимо от хората, това е професия от хора за хора, според г-жа Сачева.

Беновска попита как ще се погрижим за Кодекса на труда, дали той се нуждае от промени, до къде са стигнали с 40те точки, по които са тръгнали да се договарят с работодателите и синдикатите и дали в Кодекса на труда ще се заложат промени за личните асистенти, както и за хората, които обслужват тези в неравностойно положение. „Кодекса на труда не третира тези теми за личните асистенти.", отговори Деница Сачева и поясни, че Кодекса ще се занимава с трудовите договори, но дали това ще бъдат за лични асистенти или за социални работници, няма да има отделено внимание. Тя очаква да има консолидирана версия на промените в Кодекса на труда до края на месец март. Тази версия се подготвя от работна група, съставена от представители на министерството, на синдикатите и работодателите. Има много различни предложения, свързани с регулирането на извънредния труд, гъвкавото работно време. Деница Сачева подчерта, че няма 9-часов работен ден. Беновска предположи, че работодателите искат да бъде позволено повече извънреден труд, защото са обучили тези работници и искат да заплатят на тях, а не на други. Според министърът става въпрос за това, че извънредният труд в България е забранен и същевременно се практикува и даде пример с ай ти специалист, който внедрява информационна система и не може в 5.30 да стане и да си тръгне, ако има проблем със системата, а той остава. Този извънреден труд в момента не е регулиран. Същото важи и за търговските обекти, например в един мол продавачките със сигурност работят извънредно по време на празници. „Въпросът е да направим така, че по-малко да се заблуждаваме в нашето общество и малко повече да бъдат на светло отношенията, които реално съществуват.", каза г-жа Сачева.


Съвместна работа на МТСП с работодателите и синдикатите

Беновска попита: „Добре ли работите със синдикатите и работодателите?" и стана ясно, че има добър диалог, включително и за споменатото споразумение от 40 точки. Водещата зададе въпрос кога ще приключат с него, защото тя знае, че нямат времево ограничение. Деница Сачева припомни, че то не зависи само от МТСП, а обхваща почти всички сектори. Стана ясно, че вчера е имало среща по отношение на това как трябва да изглежда бъдещата система за социално подпомагане, защото през последните години са й били възложени доста нови функции, без да се направят съществени реформи в нея. Според г-жа Сачева е необходимо тя да бъде много по-ефективно, така че ограничените средства, които имаме, да достигат до най-нуждаещите се. Водещата коментира, че тръгват с доста амбиции, но пазарът на труда е сложна материя - внасят се работници, мъчим се да върнем българите от чужбина. Тя попита до къде са стигнали техните идеи за връщане на българите от чужбина. Министърът започна с това, че следващата година по данни на Агенцията по заетостта ще се търсят у нас почти 90 хил. души с висше образование и около 64 хил. със средно образование. Сред областите, които ще се нуждаят от тях са ай ти секторът, образователния, машинно-строителния и медицината. „В последните години намалява броят на тези, които търсят работа в чужбина.", заяви г-жа Сачева и допълни, че няма голямо търсене от страна на младите хора към професиите като медицински сестри и социални работници, което според нея е разбираемо не само заради възнаграждението, но и заради демонизацията, която върви към тези професии, това че постоянно се сочат с пръст и се вадят негативните примери, а не положителните неща. Тя се позова на интересна анкета на Лекарския съюз за лекарите, които заминават в чужбина, в която една от първите причини, поради които те заминават е, защото се чувстват мразени. „Те не само са мразени, г-жо Сачева, но са и малтретирани.", каза Беновска. Същото се отнася и за медицинските сестри и социалните работници.

Водещата попита: „Понеже Вие сте човек, който се занимава с анализи, така влязохте в политиката, кое Ви е свръх задачата като министър на труда и социалната политика?" Деница Сачева заяви, че иска да концентрира повече внимание в рамките на мандата върху пазара на труда и качеството на работната сила, защото това е ключа към всички останали теми и ако нямаме достатъчно работещи хора и добре развита икономика, няма да имаме пари, които да се разпределят за ефективна социална политика. Беновска благодари за интервюто и каза, че темите ще бъдат с продължение, защото динамиката между това важно министерство и медиите трябва да има топла връзка. Тя припомни, че министър-председателят е изразил недоволство, че контактът с изясняването на нещата не е окей. Водещата помоли от пресцентъра на министерството да се свържат с нея и да уточнят съвместните инициативи. „Добрата комуникация е изключително важна не само за политиката, но и въобще за по-добрия начин на живот. Хората трябва да бъдат истински информирани за това какво е полезно за тях, а не дезинформирани за това, от което трябва да се страхуват.", каза министърът. Така завърши разговорът между Деница Сачева и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 26 януари 2020 година.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?