Новини

Емил Димитров -Ревизоро:  Радев не отговаря за нищо -  отдел е „Букети“ и „Ръкостискане“


Емил Димитров -Ревизоро: Радев не отговаря за нищо - отдел е „Букети“ и „Ръкостискане“

09-12-2018 12:36


Емил Димитров-Ревизоро, народен представител от ВМРО и председател на Комисията за наблюдение на приходните администрации и борба със сивата икономика и контрабандата, в разговор с Илиана Беновска в седмичното политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" заяви позиции по следните теми:


Критиката на Радев към правителството

Илиана Беновска посрещна госта си Емил Димитров-Ревизоро, представяйки го като председател на Комисията за  наблюдение на приходните администрации и борба със сивата икономика и контрабандата,с въпроса „Като сте шеф на такава отговорна комисия как ще отговорите на репликите на президента Радев, че това правителство не се борило ефективно с корупцията и то с корупцията й по високите етажи?". Емил Димитров-Ревизоро отговори: „Донякъде е прав, защото аз и той искаме резултатите по-бързо, отколкото те се случват". За него са факт увеличението на приходите, разкритието на много цигарени и алкохолени фабрики, но той каза, че има и още много, което да се работи. Той даде пример, че при горивата успяват да влизат и да се реализират 25-30%.  „Ако бъдем максималисти защо всичко не сте го направили сега и веднага, донякъде е прав" каза Ревизоро, но допълни, че в по-голямата си част проблемът е в Румен Радев. Гостът припомни, че когато президентът е имал служебен кабинет е свалил приходите с 200 милиона надолу. „Лесно е, когато управляваш това да не ти е тема, а после непрекъснато да го коментираш" заяви Емил Димитров и допълни, че на Радев му е лесно, защото „си седи отгоре и дава оценки". „Лесно му е?" каза въпросително Беновска, а Ревизоро поясни, че президентът не отговаря за нищо и е отдел „Букети" и „Ръкостискане", защото на официални изяви поднася букети, поздравява, снима се и от него нищо не зависи, затова е и независим. „Изпълнителната власт е тази, която трябва основно да дърпа всичко, за да се случи в държавата, а законодателната, въпреки че е първа по Конституция, подпомага дейността на изпълнителната със законови мерки." заяви Емил Димитров-Ревизоро.


Вето на президента

Беновска припомни за дискусията си с Цвета Караянчева по-рано в предаването: „Роди се предложение в разговора с председателя на Народното събрание Цвета Караянчевапреди малко, тя да покани президента Радев на среща в Народното събрание да му покаже какво всъщност се върши по отношение на законодателството", а Ревизоро категорично заяви, че това до нищо няма да доведе. Той поясни, че Румен Радев има един екип от много добри юристи, които се чудят кой закон да върнат и какво ново вето да наложат. Според него „От своя страна БСП всяко едно вето го превръща във вот на недоверие"и постоянно се търси по кой закон да се направи пореден вот и един ден ще се говори в парламента за това какво са казали президентът и БСП. Ревизоро категорично заяви, че „Тези вотове трябваше да бъдат един-два в годината и тогава да бъде знаково, когато президентът върне нещо, за да го разгледаш". Според него сега всяко връщане е 14 дена забавяне и нищо повече. Той допълни, че Румен Радев няма тежестта, която е трябвало да придобие, а е дал на съветниците му да вършат работата вместо него, а те са се престарали.


Какъв трябва да бъде президентът

Емил Димитров-Ревизоро смята, че президентът „трябваше да бъде стожерна държавата, арбитъра на държавата". Илиана Беновска го попита защо говори в множествено число, тъй като той има още времеви хоризонт от повече от три години. Гостът каза, че „Той от сега се е определил така. Да, и това е законово утвърден мандат. Аз не съм казал импийчмънт за президента. Това, че не ми е харесал в две-три действия, не означава, че няма време да се поправи." Емил Димитров се надява това да стане, но след като президентът не сменя хората около него, няма шанс да се промени. Той допълни, че Радев трябва да си рестартира цялата програма, но това е негов ангажимент да го направи. Относно предложението на Цвета Караянчева да покани президента в Народното събрание, гостът каза, че „непрекъснато правят опити да изградят мостове, при положение, че той всеки път ги взривява". Илиана Беновска попита кой взривява мостовете, а отговорът, който получи е президентът, защото той не желае да се градят мостове. Според него, дори мостът да е построен, държавният глава веднага го бута и отказва разяснителни срещи по казусите с народни представители и министри, защото за него е сбъркана цялата концепция, визирайки последното вето на президента върху повишаването на данъците за автомобили. Илиана Беновска припомни, че дори министър-председателят е приел поканата на държавния глава за среща. Емил Димитров-Ревизоро мисли, че както Радев отказва да дискутира програмата на управляващите, докато те не я променят, така и те могат да отказват дискусии с президента, защото той няма да се промени, но въпреки това, те протягат ръце. Според него обаче мостове едва ли ще бъдат построени между взаимоотношенията им, докато съветниците на Румен Радев го насочват в грешната посока, но това е негов проблем. Гостът поясни, че „камбанарията" му не е такава, че да обсъжда президента, а казва личното си мнение, без да иска да обиди никого. Водещата Илиана Беновска попита „Вашата „камбанария" какво значи? Президентът е президент на всички избиратели.", а Емил Димитров даде пример с работата си. Скандалите там са от състоянието на парламентарната група на Обединени патриоти и проблемите с кворума и се е налагало „Воля" да помага. Щом „Воля" помага, от тази партия автоматично искат вицепремиерско място. Така се е получил конфликт, в който е страдал самият Емил Димитров-Ревизоро. „За мен, камбанарията на премиера е много по-висока от моята. Ясно ми е, че за него ако караш една кола и виждаш, че някоя от гумите ти спада, моментално се замислят в багажника тази здрава ли е. Не те интересува ръждясала ли е, маркова ли е, стара ли е. Важното е гумата в багажника да е здрава да стигнеш от точка А о точка Б. Трябва да си даваме сметка, че ако се спука една гума, тя може да се смени, но ако някой реши да тормози двигателя, колата няма да стигне до никъде." обясни подробно гостът и заключи, че камбанарията на премиера е друга и в желанието да се направи добър мандат и успешна политика, понякога има и жертви.


За цената на мандата и политическите чадъри

Беновска попита „Кой пада жертва, или ще падне?", а Емил Димитров-Ревизоро отговори, че най-често сините каски от ВМРО падат жертва. Те могат всичко, правят всичко, но и са виновни за всичко. Илиана Беновска каза „Внимавайте какво казахте. Синята каска е подарена в ръцете на министър-председателя от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов. Подсказвате, че Борисов ли ще падне жертва?", но събеседникът й категорично отрече. Според него много от решенията на премиера са поддавления на негова проекция как да продължи мандатът. Ревизоро каза, че „в името на този мандат понякога се налага да се правят и жертви" и да се допускат хора в парламента, които да казват, че искат да направят президента кмет. Той припомни, че има и хора, които като са ги помилвали по главата, са решили, че са Господ и са решили да пренареждат държавата. Беновска сподели, че знае, че с председателя на „Воля" ВеселинМарешки влизат в преки и задочни диалози и попита „Защо трябва това да го продължавате?" Емил Димитров отговори, че неговото мнение е, че Марешки е влязъл по Конституция в парламента, получил е заместник-председателски пост, защото правилникът го позволява и му се полага, а самия той никой не може да го упрекне, че за услугите, които е свършил, иска адекватна цена, защото също му се полага. Водещата попита от кого иска цена и оценка, за какви услуги и към кого ги упражнява. Събеседникът й каза, че Веселин Марешки непрекъснато иска нещо попринцип, услугите не ги иска от него, а относно човекът към когото ги упражнява, Ревизоро отговори „Вие знаете ли от началото на демокрацията до сега къде е най-големият политически чадър? На мен все ми се струва, че има в парламента един човек, който има най-големия политически чадър от демокрацията до днес.". Беновска попита кой е този човек, а събеседникът й каза, че може и да го бърка, но му се струва, че има един, който има най-големия чадър и „към всичките си успешни бизнеси трябваше да направи и фабрика за политически чадъри". По темата водещата каза, че по думите му може да се заподозре, че и някои други са под чадър, но според Емил Димитров най-лошото е, че нищо не може да се докажеОтносно Веселин Марешки, Ревизоро коментира, че той може да прави каквото си иска, защото не е длъжник на никого, но не трябва да се обръща внимание на всяка негова дума

Веселин Марешки в момента има роля на резервна гума

Беновска попита: „А преди малко за кого говорехте за услугите?" Събеседникът и поясни, че Марешки постоянно иска да се махне един или друг премиер, да излезе дадена част от управляващото мнозинство и да отиде в опозицията и той да я замести. Водещата помоли за по-конкретно изказване госта си и постави въпроса дали Веселин Марешки има основание да прави това заради услуги, които е правил. Емил Димитров-Резиворо отговори: „Аз мисля, че най-ясно се изказах. В момента той има ролята на резервна гума, която също е много важна, но от багажника да казваш как да се кара колата, малко не е редно. Беновска припомни метафората, която събеседникът й използва по-рано за четирите гуми на колата, от които ако една спадне, се замисляш за резервна и попита „Резервната гума Марешки добре ли е напомпана?" Ревизоро смята, че според мнението на самия Веселин Марешки, е добре напомпана и затова оправдава част от действията на премиера, но не ги харесва.

Илиана Беновска припомни, че Емил Димитров-Ревизоро е намеквал предишната седмица във връзка със Закона за горивата и техните цени, че някой контрабандира гориво в България и попита кой е той. Събеседникът й каза, че начинът се знае, защото главният прокурор го е разказал - какво се случва на пристанищата, в базите, по превоза и продажбата. Стана ясно, че прокурорът е казал какво трябва да се промени в системата, а на въпрос относно складовете, които разпространяват „лоши" горива, примесени със сяра и те отиват за изпълняване на обществените поръчки, Марешки би казал, че не помни и не знае от къде са лошокачествените горива. Същото би казал и на въпрос за лекарствата от чужбина, които се преопаковат в България с по-некачествени според Емил Димитров. По темата Беновска попита „Защо се занимаваме толкова много, той ли е виновникът?", а гостът й каза, че не го обвинява в нищо. Ревизоро смята, че когато казваш, че другите трябва да отидат в прокуратурата и да кажат всичко, което са разбрали, а се оказа, че то отдавна е казано и написано, визирайки отново Марешки, трябва да се каже: „А Вие, който твърдяхте, че аз трябва да отида, Вие защо не отидете и не разкажете? И с лекарства сте се занимавали, и с горива сте се занимавали, или тук нищо не знаем, но сме против контрабандата." Водещата отбеляза, че госта й се е фрустрирал с господин Марешки, а Емил Димитров отговори, че председателят на „Воля" е прекалил да иска оставката на този и на онзи. Него никой не го чува от багажника, но е прав да иска своята цена, но не и за сметка на неща, които никога няма да се случат, отбеляза гостът.


Борисов срещу корупцията

Илиана Беновска се върна на темата с горивата, защото Емил Димитров-Ревизоро е станал потърпевш от ветото на президента върху Закона за горивата. Събеседникът й отбеляза, че по тази тема не е имало наложено вето, а тя припомни, че Румен Радев се е бил заканил, но не го е направил. В тази връзка водещата попита „Защо според Вас той се отказа?" Ревизоро отговори, че си е поставил за цел, отишъл е в президентството и се е запознал с екипа и ги е въвел в ситуацията, обяснявайки, че е против за два от параграфите и смята да се променят догодина, преди да са влезли в сила. Според него това са били дреболии на фона на всичко случващо се и се върна на темата с президента. Ревизороказа „Изключително съм щастлив, че премиерът Борисов в третия си мандат на втората година успя да събере сили да се противопостави на най-голямата корупция-горивата, но на третата година от мандата си започна да размисля." Някой ще каже „Защо трябваше да чака три мандата, а на следващата година да започва да се замисля?" Емил Димитров призна, че не знае мнението на президента дали закона да се продължава, но трима министри дават мило и драго това да не се случва. Според него всичко това е свързано в приходите. Беновска поправи, че министрите вече не са трима, но събеседникът й потвърди, че са точно толкова и правят всичко възможно да намерят легална причина нещата да не се случат така, както премиерът ги е поискал. Водещата попита кои са тримата министри, но гостът й отказа да спомене имената, за да не настройва Борисов срещу негови министри. Илиана Беновска зададе въпроса си по друг начин: „Какъв интерес биха имали тези трима министри да спират закона?" Емил Димитров-Ревизоро каза, че тримата, от които зависи законът да влезе в сила, не са свършили нищо от 6-месечен срок, в който е трябвало да се извърши определен вид дейност. Той каза, че при бездействието в продължение на 5 от 6-месечния срок, за един месец човек не може да надскочи сянката си. Беновска попита дали госта й има предвид, че законът, който има дата на влизане в сила, няма да влезе, а той отново повтори, че не вижда как ще се направи за един месец това, което не е направено за 6. „Това е проблем на премиера. Ние сме го приели, той е вече в изпълнителната власт" допълни Ревизоро и каза, че ще му бъде интересно как ще се развият нещата и предположи, че ще се опитат да го излъжат с нещо като например отлагане за след изборите. Емил Димитров припомни, че предстои година на избори и се започва ухажването на спонсорите, а всички антикорупционни закони са се оказали на по-заден ред, както и всички рестриктивни мерки. Той каза: „Всички хора като визирания преди малко започват да искат майка си и баща си, защото считат, че притиснат от изборния резултат, премиерът може да отстъпи."


Стабилността на коалицията

Илиана Беновска попита: „Така ли е и в случая, понеже Вие сте представител на гражданската квота на ВМРО в Народното събрание, така ли е и в случая с Обединените патриоти - Валери Симеонов, Волен Сидеров, Красимир Каракачанов?" Емил Димитров-Ревизоро сподели, че вече почти не ги вижда тримата заедно, а би искал. За него проблемът е кворумът и гласуването в залата, а другите им проблеми него не го касаят. Водещата попита „Стабилността на коалицията не Ви ли касае?", а отговорът, който получи е: „Мен ме интересува стабилността на коалицията, а че всеки си има свой индивидуален почерк, всеки си има своя характер, те го имаха и преди да подпишат коалиционното споразумение. Смятам, че от този момент нататък, трябва да си работят нормално, защото създаваме проблеми в Народното събрание с кворума. А, когато създадем проблеми с кворума, някой помага. А когато някой помага, после ти излиза през носа." Беновска попита дали тези неща не се говорят в коалицията, или отново не е имало заседание на парламентарната група. Емил Димитров-Ревизоро смята, че заседание, на което ходят само от ВМРО, а вече и НФСБ, не винаги е продуктивно. На въпрос дали председателят Волен Сидеров присъства, гостът призна, че напоследък не го е виждал. Ревизоро сравни Сидеров с президента, който кани на среща, но не идва. Беновска попита „Колко време", а госта й призна че не знае, но сподели, че наскоро го е мернал и му е казал, че му се пази председателското място. Водещата попита дали се свикат заседания на парламентарната група и стана ясно, че всеки вторник има заседания, но Сидеров е зает и не идва. „Не е важно той с нас да се види. Важно е да се видят тримата лидери и да се разберат" заяви Емил Димитров. Беновска се поинтересува дали планират парламентарни действия, а гостът й потвърди и каза, че си ги изпълняват. Според него, парламентарната група работи много по-добре, отколкото тримата лидери на партии в малката коалиция, но това е проблем, който ще бъде изчистен или помежду им, или с премиера. „Има и такъв вариант - всеки да си сключи индивидуално споразумение и пак да си вървят напред" заяви Ревизоро, а водещата попита дали в такъв случай Валери Симеонов няма да прояви отново апетит и да стане председател на парламентарната група на Обединени патриоти, или поне съпредседател. Събеседникът й призна, че засега не е чул да казва такова нещо и мястото на председателя Волен Сидеров стои свободно и никой не го е дискредитирал до този момент. „Всички се отнасяме с уважение към него в редките моменти, когато го виждаме" добави Емил Димитров.

Беновска зададе последния си въпрос „Ще предизвика ли някаква радикална промяна, било то ново народно недоволство, или пък предсрочни избори, Румен Радев с поведението си?" Ревизоро отговори, че е много заразително - сини жилетки, жълти жилетки, оранжеви жилетки, а водещата помоли да не прави аналог между френските жълти жилетки и протестите в България, защото исканията нямат нищо общо. Събеседникът й каза, че това не пречи, защото в България никой не го знае това, а важното е да има 1000 човека, които да направят бели, за да се обвини премиера. Емил Димитров припомни, че срещу него са излизали 250 автомобила, които не са имали никакви ограничения по новия закон и каза „Всичко, което е от преди, си важи. И въпреки това, маршируваха по София 28 стачки. Кой желае да има срещу себе си 28 стачки? И те бяха точно под прозореца на същия премиер, но той го преглътна." Беновска поправи, че не е премиер, а президент. Ревизоро заяви, че не смята, че един служебен кабинет ще може да направи нещо по-различно, отколкото при предишния, защото е малък времевият срок и какъвто и кабинет да се сложи, той няма правомощия, различни от сегашния. Така завърши разговорът между Емил Димитров-Ревизоро и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 9 декември 2018 година. 

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?