Новини

Цвета Караянчева: Каня Радев и съпругата му – той да проумее законодателството, тя-да влезе като гражданин


Цвета Караянчева: Каня Радев и съпругата му – той да проумее законодателството, тя-да влезе като гражданин

09-12-2018 15:32


Цвета Караянчева, председател на Народното събрание, в разговор с Илиана Беновска в предаването "Беновска пита" по Радио К2 и Канал 3, коментира актуалните политически теми:


Беновска заяви, че за нея е голяма чест да й гостува председателят на парламента, отбеляза мерките си сигурност, че от НСО са махнали мината, която стои като част от декора.

 

Цвета Караянчева се пошегува, че е свикнала вече да се подчинява на мерките за сигурност. "Аз съм си Цвета от Кърджали, първият човек в държавата съм само по конституция. Аз съм същия човек и нямам промяна. Приятелите и колегите не намират промяна в това, че съм председател на парламента", допълни Караянчева.

 

"Да се надяваме, че няма и Вас да Ви хване „морска болест", както, може би, го хвана президента Радев", заяви Беновска.


"Спокойна съм, че няма да ме главозамае властта", отвърна Цвета Караянчева.

 

"В петък в края на изморителна седмица за вечеря ни беше сервирано "програмно" интервю на президента Радев", попита Беновска.

 

Цвета Караянчева каза, че не е имала честта да го гледа, но от това, което е прочела в медиите, не намира нищо ново. Тя каза, че ще й бъде интересно да чуе мислите на президента, а не на предварително зададени въпроси и разказани мисли, научени наизуст, но с друг автор. "За мен е важно какво казва моя президент и аз дълго време си мислех, че Румен Радев, като изолира политическите страсти, ще успее да бъде президент на всички българи. Оказа се, че той е президент само на избирателите на БСП и Корнелия Нинова. Румен Радев нищо ново не каза, освен заучени фрази и нападки към парламент и правителство, без да влиза в диалог с нас", коментира председателят на Народното събрание.

 

"Може ли да го оборите? Президентът Радев отказва доста перфидно разговор и среща с министър-председателя на България Бойко Борисов", попита Беновска.

 

Цвета Караянчева допълни, че преди това Румен Радев е отказал среща с шефката на бюджетна комисия Менда Стоянова и финансовия министър Владислав Горанов, а се е срещнал с Корнелия Нинова да му представя партиен документ "Визия за България", което е учудващо.


"Откакто президентът Радев се закле в парламента, той защо не е идвал нито веднъж", попита Беновска.

 

"Не мога да кажа. Това е негов избор. В НС президентът винаги има място, както и министър-председателят. Тези изявления, които прави по медиите Радев, може спокойно да ги направи от трибуната на НС като държавен глава", отговори Цвета Караянчева.

 

"Вие сте първият човек по конституция, след Вас следва президентът Радев по конституция. Идвало ли Ви е наум да поканите президента Радев на разговор и да обсъдите всички негови опасения, че е застрашена демокрацията, че съдебната система не работи ефективно, че корупцията по високите етажи не се бори успешно, че съществуват медии, които са в монополно положение, "купени" от правителството с държавни реклами. Идвало ли Ви е наум да поканите президента Радев", попита Беновска.

 

"Идвало ми е наум, дори напоследък мисля дали да не го поканя в парламента да дойде, за да му разкажа как работи парламента и какво правят народните представители, за да аргументираме всички наши решения и приети закони. Когато налага вето върху закони, аз не съм убедена, че той в наясно с нещата. Данъците за старите коли и обезщетенията за близките на жертви, за тях говорихме, когато се водихме в Конституционния съд на заклеването на съдиите и аз му препоръчах да приеме Менда Стоянова, защото тя обясни какви са опасностите и как застраховките ще поскъпнат, кръгът ще се разшири и цената на застраховката ще се вдигне. Той дори ми каза, че ще говори с експертите си. Аз го посъветвах да изгледа пресконференцията на Менда Стоянова, блестящо го обясни. Мисля в тази посока и имам намерение да поканя президента Радев след празниците на кафе в парламента. Каня Румен Радев да дойде в парламента, за да му разкажа какво точно се случва в Народното събрание, което той доста често напада", отговори Цвета Караянчева.

 

"Има едни модерни инициативи "президент за един ден", "министър за един ден", канят се ученици и младежи. Предложете на президента Радев да стане представител на НС за един ден", предложи Беновска.

 

"Не. Той е президент, аз съм председател на НС и е важно институциите да си говорят. Обидно е, някак си, как той излиза и хвърля определени твърдения, след което се прибира. Няма на кого да отговориш", допълни Караянчева.

 

"Ако президентът приеме предложението Ви. Ще му предложите ли после да дадете една съвместна пресконференция пред всички медии и без уговорени въпроси в НС, както постъпват големите президенти като Владимир Путин и всички американски президенти", предложи Беновска.

 

"Нека да заповяда президентът, но без Иво Христов, човекът, който му пише отговорите, и да се видим на кафе", отвърна Цвета Караянчева.Тя каза, че заедно с президента е имала покана от ректора на Софийския университет за студентския празник 8-ми декември, но е изпратила поздравителен адрес, защото е била на благотворително събитие "Мисията е възможна" с деца в неравностойно положение.

 

"Дали ще приемете президента Радев, ако съпругата му го придружи, както при всички негови официални посещения", попита Беновска.

 

"В парламентът идват много граждани. Всеки може да дойде на наблюдава законодателната дейност", отвърна Караянчева.

 

"Г-жа Радева е "небрежно" паркирала, така го формулира президента. Бихте ли я помолили да паркира стриктно и внимателно на определените места", попита Беновска.

 

Председателят на парламента отвърна, че трябва да се спазват законите, а кой как паркира си е негова работа. "Аз и моят екип паркираме внимателно и спираме на пешеходни пътеки. Всеки решава сам какво да прави", допълни Цвета Караянчева.

 

"Вашият съпруг ползва ли се от услугите и охраната на НСО и защо", попита Беновска.

 

"Той си кара личната кола,  пътува сам, а понякога пътува с мен, когато отиваме някъде. Не ползва НСО. Той не пътува с мен в чужбина. На официални делегации пътувам сама с колегите народни представители и хора от протокола", отоговори първата в държавата.


"Доверието в НС е катастрофално ниско, каза президентът. Оборете го, ако можете", попита Беновска.


Доверието в НС никога не е било кой знае колко високо, отвърна председателят на парламента. Пик в доверието са били 1997, 2001, когато идва Царят и 2009, когато хората очакват, че ще дойде някой месия и ще се променят нещата. В парламента има много представители на различни политически сили. Хората съзнават, че решенията на проблемите са в парламента, затова те винаги протестират пред парламента. Законите се внасят в НС след обществено обсъждане, после има две четения и гласувания, а всяка една организация може да участва в дебатите по даден законопроект. Президентът Радев има право на вето.

 

"Президентът каза, че не е избран да премълчава истината, а да я изговаря и отстоява", попита Беновска.

 

"Разбира се. Нека да я отстоява с конкретни аргументи и факти. Не да казва "демокрацията е в опасност" и да се прибира. На кого да отговорим? Къде видя, че демокрацията е в опасност", попита председателят на НС.


"Видя го в изборното законодателство и попита защо няма камери в секционните избирателни комисии, където се броят бюлетините и се съставят протоколите", допълни Беновска.


Цвета Караянчева каза, че по този Изборен кодекс е избран президента Румен Радев. Този закон не е променян. "Когато по ИК печели опозицията, той става, когато печелят управляващите - не става? Не бива да се вкарват съмнения в изборния процес, защото това води до разколебаване на избирателите", допълни тя.

 

"Как ще разсеете съмнението за електронното и машинното гласуване, след референдум", попита Беновска.

 

Цвета Караянчева обясни, че ЦИК има проблем с въвеждането на електронно гласуване, защото не е сигурно. Машинно гласуване ще има, заяви председателят на парламента. Тя каза още, че съставът на ЦИК е избран заедно с кодекса на Мая Манолова, така че това не могат да са хора на ГЕРБ. Няма как да се организира машинно гласуване зад граница, заради митнически разпоредби, в болниците и затворите също има трудности за машинно гласуване.

 

"Президентът Радев изтъкна, че отсъства взаимен контрол между институциите. Ще го попитате ли как си представя този взаимен контрол? Дали не иска да вика на президентски контрол Вас като председател на НС или премиера Борисов като председател на МС", попита Беновска.

 

Президентът може да свика, когато реши КСНС и да свика всички институции и служби, когато реши, отговори Цвета Караянчева. "Румен Радев трябваше поне да похвали България и правителството за председствлството на Съвета на ЕС. Това е представяне на цяла България, то не за ГЕРБ и ОП. В мониторинговия доклад имаме три много хубави точки, които се приключват. Франс Тимерманс каза, че България е изцяло подготвена да влезе в Шенген. Това е човекът на опозицията, който ПЕС ще предложат за председател на ЕК", заяви Цвета Караянчева. Законодателите и властта трябва да създател условия за бизнеса, обобщи председателят на НС Цвета Караянчева пред Илиана Беновска в предаването "Беновска пита" по Радио К2 и Канал 3 на 9-ти декември 2018 година. Беновска подари здрава, българска, червена ябълка на Цвета Караянчева, а тя пожела весели Коледни и Новогодишни празници.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?