Новини

Кирил Домусчиев : КРИБ иска среща с Борисов за тока, отговорите на Петкова  пиша, отворете ги като я питате


Кирил Домусчиев : КРИБ иска среща с Борисов за тока, отговорите на Петкова пиша, отворете ги като я питате

09-12-2018 12:17


Кирил Домусчиев, председател на КРИБ, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Обвиненията към Кирил Домусчиев, че промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол са направени заради него.

     „Какво ще кажете, като представител на едрия капитал, като представител на най-многото работодатели в КРИБ, какво ще кажете по отношение на петъчното програмно интервю на президента Радев, в което той изрази много упреци, но не предложи нито едно решение? Вие, като бизнес?", попита водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев уточни, че не е представител само на едрия капитал, тъй като в КРИБ членуват над 12 000 фирми, включително и от микро и малкия бизнес. „Има много хора, които се опитват да ме изкарат представител на едрия капитал, тоест някакъв олигарх и по този начин да неглижират това, което казвам аз или колегите от Управителния съвет!", подчерта той. Беновска уточни, че е имала предвид, че най-много работодатели членуват в КРИБ. Председателят на КРИБ продължи, че в България всеки обича да говори, най-вече политиците, всеки казва „дайте да дадем", но никой не дава конкретни решения, които да бъдат обсъдени с бизнеса и хората. Кирил Домусчиев обясни, че не е гледал въпросното интервю с президента и изобщо напоследък много рядко следи медиите и това кой какво е казал, защото започва да се дразни. „Пак казвам, всеки казва „дайте да дадем", всеки говори едни утопии, но никой не се замисля как ще дойдат тези решения, откъде ще дойдат парите, какво трябва да се реформира!", подчерта още веднъж той. Според Домусчиев има случаи, когато се чуват и разумни предложения, но всичко опира до това да имаш политическа воля да правиш реформи когато си на власт. Това обаче много рядко се случва, а в повечето случаи ставаме свидетели на „политически приказки", които не водят до нищо.

   „Президентът например конкретно, без да цитира Вашето име, упрекна парламента, че приема лобистки закони, като цитира Закона за приватизация и следприватизационен контрол, на който той наложи вето, но то не беше прието от Народното събрание и под който закон се визираше, знаете, в публичното пространство, Вашият интерес!", обясни водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че няма никакъв конкретен интерес от възможната поправка, въпреки че някои хора са му я приписали. „Говореше се, че щяха да Ви опростят 50 милиона!", уточни водещата. Председателят на КРИБ отговори, че няма акт, който трябва да му се опростява. „Всичко, което ми е излязло като акт, включително и пред КАТ, съм си ги платил. Така че това са едни приказки, които се тиражират, но в крайна сметка няма такъв издаден акт, те започнаха от 20 и стигнаха до 60 милиона. Напоследък чета някои политици да коментират и по-големи числа, сигурно ще станат и 100 милиона ще измислят, но в крайна сметка аз нямам акт, който да определя някаква санкция или глоба, които моите фирми трябва да платят. Ние си плащаме всичко, ние си плащаме данъците, ние сме голям данъкоплатец, плащаме си ги редовно! Ако някой вижда в мое лице проблем, това си е негов проблем, но това са празни приказки!", категоричен бе Кирил Домусчиев. „Това е отговорът Ви към президента Радев, че това са празни приказки?", поиска да уточни водещата. Гостът й отговори: „Ако е цитирал моето име значи бърка!". Беновска още веднъж уточни, че Румен Радев не е цитирал името на Домусчиев, но в общественото пространство под този закон се е въртяло неговото име. Председателят на КРИБ заяви, че има много хора, които не харесват успелите или не харесват КРИБ, те могат да говорят каквото си искат, но той ще си отстоява позицията.


Градивната роля на индустрията.

   „Каква е градивната роля на големите индустриалци, какъвто сте и Вие и като цяло КРИБ казахме, че представлява най-многото работодатели, независимо от тяхното равнище?", попита водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев отговори, че индустрията създава работните места, осигурява заплатите, осигурява данъците, които плащат не само работодателите, но и работещите, така че колкото повече бъде слушана индустрията и колкото повече се ориентираме в това кое би било добро за бизнеса и за индустрията, толкова по-добре за държавата. Колкото повече се слуша бизнеса за необходимостта от реформи - толкова по-добре за обществото. Именно това е градивната роля на индустрията. „Но когато се опитват да превърнат индустрията в мръсна дума, бизнесът е Баневи или не знам си кой там, това нещо няма да ни доведе до добро, защото както каза и Томислав Дончев, тази категория хора, които не търсят работа, а дават работа на другите, е една категория, която заслужава уважение! Това е категория, която не плаща само своя данък, а плаща данъка и на другите!", категоричен бе председателят на КРИБ.


Бюджет 2019.

  „Нека да Ви подкрепя с цифри, които са от статистиката на „Евростат". За 2017 г. данните показват, че разходите на работодателите в България за труд само в частния сектор са нараснали с 11% спрямо 2016 г. В основата си тази част от разходите за труд са разходи за заплати - 81%, а останалите са разходи за социални, здравни осигуровки и данъци - 19%. Какво още очакваше правителството от вас по отношение гласуването на новия бюджет във връзка с увеличаването на заплатите, увеличаването на максималния осигурителен доход?", попита водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев отговори, че като цяло новият бюджет е добър, в него са отделени доста средства за хората. Работодателите обаче не одобряват договарянето на четири очи със синдикалните лидери за увеличаването на минималната работна заплата и увеличаването на максималния осигурителен праг, което не е кореспондирало с предизборните обещания на управляващите. Оттук следва и въпросът дали да вярваме на следващите обещания преди следващите парламентарни избори. Конкретно за КРИБ увеличаването на минималната работна заплата не е проблем, защото статистиката показва, че във фирмите, които членуват в организацията, няма хора, осигурени на такива ниски заплати. КРИБ е организация на белия сектор и заплатите са доста над средните за страната. Проблемът е, че тази стъпка се прави безпринципно. Практиката в развитите държави е увеличението на осигурителните прагове да става по определени формули, които отчитат състоянието на икономиката и състоянието на заплащането.

   „Но така се създава едно усещане у хората, които не анализират толкова детайлно проблема, че богатите ще платят повече, защото са взели повече и това изглежда справедливо!", отбеляза водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев отговори, че богатите няма да платят повече, повече ще платят някои от търсените специалисти, което ще затрудни работодателите. Така много хора ще се замислят дали е мястото да се инвестира в България. За работодалите е много важно обстановката да е предвидима, за да са уверени и да инвестират средства в България.

   „Какъв е възгледът Ви по отношение на външния дълг?", попита водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев отговори, че за следващата година външният дълг ще бъде около 16,5% от БВП, което е едно от най-ниските нива в Европа и е похвално. Страната ни покрива изцяло критериите от Маастрихт и това ни дава възможност да се похвалим със стабилен бюджет и нисък външен дълг. Председателят на КРИБ продължи, че общо задлъжнялостта на държавата е доста ниска и това говори добре за правителството. Това обаче говори добре и за индустрията, защото именно тя стои в основата на това да се произвежда, да се изнася, да има добро заплащане и ръст на потреблението. Безработицата на практика е 0, статистиката отчита някаква минимална безработица, но всъщност това са хора, които просто не искат да работят, които си сменят постоянно работата и т.н. „Ръстът на потреблението и ръстът на индустрията са водещите фактори, за да имаме ние ръст на БВП и да нямаме нужда от нови заеми!", категоричен бе той.


Повишаването на доходите и ролята на дуалното образование.

    „Вторият чувствителен въпрос е повишаването на приходите. В този бюджет се предвижда да се повишат приходите в номинална стойност с около 3,7 милиарда, което може би е в логична връзка с нарастването на БВП с 3,7%!", постави водещата въпроса за приходите. Кирил Домусчиев отговори, че според него приходите на хората в бюджетната сфера могат да бъдат много по-добри, ако там се реализират необходимите реформи. Той изрази мнение, че приходите в частния сектор също ще продължат да растат, защото има сериозен недостиг на работна ръка и най-вече на специалисти, а те ще получават все по-високи възнаграждения. Очакванията на КРИБ са, че през следващата година ще има двуцифрено увеличение на средната заплата и той най-вече за специалистите, но не само висшисти, а и специалисти със средно образование. „Така че призовавам всеки един българин, който не е доволен от професията си, не е доволен от образованието си - има достатъчно възможности той да се преквалифицира и да получи такава работа, която би му носила и по-добри доходи, би му донесла и морално удовлетворение, че работи нещо, което му е интересно!", заяви Кирил Домусчиев. Водещата отбеляза, че това са много важни въпроси, свързани с дуалното и професионално образование. Събеседникът й отговори, че това е кауза на КРИБ, защото е необходимо за повишаване на БВП. Според него страната ни има по-голям потенциал, но са необходими кадри. „Нека да се опитаме да създадем местни кадри и по-малко да внасяме!", призова водещата. Председателят на КРИБ отговори, че местните кадри не са достатъчно. Според него страната ни е отворена на запад и нашите кадри са привличани от развитите западноевропейски икономики, а в същото време на изток сме заключени и не се дава лесна възможност на наши сънародници от диаспората да получават разрешителни за работа в България.

   „А с какво бизнесът помага на дуалното образование и преквалификацията?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че примерите са много и специално за дуалното образование са направени доста проекти. А що се отнася до средното образование, то трябва да се върнем към специализираните техникуми. От тях са излизали хора с професии и със съответните практики, като за бизнеса не е проблем да ги осигурява.

   „Ще Ви кажа нещо, което не е публично известен факт, мислех след Нова година да го обявим по подходящ начин, но аз в лично качество и като журналист, и като родител се занимавам с този проблем - за дуалното, професионалното образование и преквалификацията. Разговарях с всички министри, всички министри без изключение искат връщането на тези средни специализирани училища. Например Каракачанов казва - аз искам да имам подготвени полицаи в средно училище. Ред други, в това число и Теменужка Петкова, за която след малко ще поговорим, казва, че иска да има такива кадри в енергетиката. Така че ще продължим разговора!", коментира водещата Илиана Беновска.


Цената на електроенергията за бизнеса и проблемите в енергетиката.

    „Каква е бизнес средата и енергетиката ли е един от големите проблеми за вас, работодателите?", попита водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев отговори, че според него основният проблем си остава липсата на квалифицирана работна ръка. Вторият проблем, който е характерен за някои специфични индустрии, които обаче дават висока добавена стойност, е цената на електроенергията. Според председателя на КРИБ цената на електроенергията е убийствена, непредсказуема, а от лятото ще бъде висока включително и за населението.

   „КРИБ предложихте 8 мерки след среща с представители на Министерството на енергетиката и министър Теменужка Петкова, 8 мерки в областта на енергетиката. Искате пълна либерализация на енергийния пазар, прекратяване на дългосрочните договори с „Марица Изток" 1 и 3, доразвиване на пазарния модел чрез въвеждане на клирингова къща, доразвиване на пазарния модел чрез регламентиране на възможност за дългосрочни директни договори, засилване на експертизата и активността на КРИБ, и тук ще Ви помоля да кажете, при наблюдение и оценка на пазара. Създаване на възможност за реална конкуренция между производителите на електроенергия, преструктуриране на НЕК чрез разделянето на дейностите по обществени доставки и производство и компенсиране на индустрията за индиректните разходи за емисии!", изброи водещата Илиана Беновска предложените от КРИБ мерки. Кирил Домусчиев заяви, че в момента бизнесът е изцяло зависим от държавната енергетика и от всички подписани договори през годините. Тези неща определят цената на електроенергията днес, диктуват пазара. Председателят на КРИБ беше категоричен, че има много тежък картел в чиято основа е БЕХ. „Какво говорите, картел на държавно равнище?", попита водещата. Гостът и отговори, че това е точно така. Според него нито министър Теменужка Петкова, нито някой от екипа й е направил каквито и да е реформи. А интерес от това имат хората, които са в различните схеми, защото е ясно, че електроенергията се продава на определени лица, на определени цени в определени моменти. „Много от тези лица са политически лица, нали знаете?", попита водещата. Кирил Домусчиев отговори, че не става дума за политически лица, а за определени фирми, но е възможно да имат и някакво покровителство.

    Кирил Домусчиев даде пример с държавната „Марица Изток" 2, която е с инсталирана мощност 1600 мегавата. Гръцкият ТЕЦ „Агиос Димитриос" има същата инсталирана мощност, сходна калоричност на въглищата, същото производство. В „Марица Изток" 2 работят 2405 човека, без да броим футболния им отбор, а в „Агиос Димитриос" са 550 човека и 120 сезонно заети работници. Персоналът в гръцките мини е 2500 човека при 7300 в „Марица Изток" 2. „За какво да говорим повече?", попита Домусчиев.

   „Вие поискахте ли редукция на персонала?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че КРИБ не може да определя в коя мина колко души да работят, а иска просто МЕ да направи реформа и да оптимизира производството, за да може тези дружества да не са на загуба, защото мини „Марица Изток" 2 е на нула, но тецът е на огромна загуба. С политиката на ЕС за емисиите те трупат милиони загуба, които ще се плащат от индустрията и битовите потребители чрез новоизмислени такси. Например в момента бизнесът плаща 37 лева „задължения към обществото" за всеки мегаватчас, което на практика е заради прегрешения на държавата при предишни правителства.

   „Но какво ефективно ще предприемете вие, работодателите, говори се за едно доста сериозно прогнозно поскъпване на тока?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че само през последните седмици поскъпването е 350%, което неминуемо ще доведе и до поскъпване за битовите потребители през лятото, а преди това и до увеличение на цените на стоките и услугите. На въпроса на водещата само с декларации и срещи ли ще се ограничат, гостът й отговори, че повече не могат да направят. „Аз не се казвам Пламен Димитров, не мога да изляза на улицата, да си сложа лентата на главата, да развея един байрак и да протестирам! Направихме го преди години, но това не е работа на работодателите да протестираме и да блокираме двишението по улиците!", заяви Кирил Домусчиев.

   „Колко ще бъде времевият хоризонт на това търпение към правителството?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че тук не става дума за времеви хоризонт. Той обясни, че през последните дни много предприятия са спрели работа. Всяко едно правителство, според него, би се опитало да реагира в такава ситуация и да вкара в затвора хората, които правят тази спекула. „Казахте ли това на срещата с министър-председателя Борисов преди две седмици?", попита водещата Илиана Беновска. Председателят на КРИБ отговори, че са го казали, но за момента не виждат нещо позитивно да се е случило. „Премиерът възложи на министър Петкова, но аз нямам надежда, че министър Петкова ще се справи, защото тя от доста години е министър, но за момента нищо не се е променило!", категоричен бе Домусчиев. „Искате да кажете, че тя няма капацитет да се справи с проблемите или нещо друго я мотивира?", продължи с въпросите си водещата. Гостът й отговори, че не става въпрос само за капацитет, но и за политическа воля, защото реформите винаги ощетяват нечии интереси и са болезнени за определени структури в държавата. Кирил Домусчиев категорично заяви, че поскъпването на електроенергията с такива темпове е сериозен проблем за България, без да се опитва да бъде лош пророк. „Нали разбирате, че ако през лятото вдигнат на хората с 30-40 лева тока, а горе долу средната цена ще бъде такава за този енергиен период, как биха реагирали хората! А през това време като се вдигат цените на стоки и услуги? Индустрията няма как да вдига заплатите с тази инфлация, която се получава, защото няма откъде да ги вземе тези пари!", подчерта той.

   „Прогнозите ли предсрочни избори, да не сте лош пророк в това отношение?", попита водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев отговори, че не предвижда предсрочни избори и изобщо не му е работата да прави такива прогнози. Той продължи, че позицията на бизнеса в такива ситуации винаги е била, че предсрочните избори не са решение. Според него не може улицата да диктува нещата, има си законно избрани институции и в разговори с тях трябва да се търсят решенията. „Временните правителства винаги са ни водили до лошо, това не е само мое лично мнение, а на всички бизнес организации. Така че ние нямаме интерес от каквито и да било предсрочни избори, това не е решение за България! Да не говорим, че понякога алтернативите не са никак добри, като гледаме какво ни се готви!", категоричен бе той.  

   „Искам да кажа, че бяхме планирали министър Теменужка Петкова да бъде следващият гост след Вас, но нейни лични неотложни ангажименти отмениха това гостуване още в петък. Искам да Ви задам конкретния въпрос - след като министър-председателя е възложил да бъде изслушани, взети предвид и да бъде работено по вашите искания, но Вие казвате, че г-жа Петкова няма да се справи с проблема, Вие ще поискате ли нова среща с Борисов?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че не само КРИБ, но и другите работодателски организации ще искат нова среща с министър-председателя, защото проблемите не се решават. Председателя на КРИБ обясни, че в България има два пъти по-високо производство на електроенергия, отколкото са нуждите на бита и на индустрията. Нашата електроенергия се изнася, но не й се плаща „задължение към обществото". Въглеродните емисии са на стойност около 500 милиона, но те също ще се платят от българския бизнес, а не от износа. „Студеният резерв" също се плаща от българите, а не от износа. „Но, ако питате г-жа Петкова, тя ще Ви каже - на борсата в Румъния цената е такава! Г-жо Петкова, аз нямам нищо против, но ако аз си купя от борсата в Румъния, тук ще трябва да ми начислите това, и това, и това, което там не го начисляват. И много хора ще си помислят - аз защо да правя завод в България, ще го направя в Румъния или Унгария!", заяви Домусчиев.

     „Но вие, работодателите, не можете ли да поискате да имате ваши представители в органите на МЕ, които решават тези въпроси или в Министерски съвет, може би и на тристранка?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че тук не става дума да имат представители, а просто управляващите да се вслушат в здравата логика. „Кога ще поискате среща с Борисов, преди Нова година ли?", продължи с въпросите си водещата. Председателят на КРИБ отговори, че все още не е ясно, защото предстоят разговори и с другите работодателски организации.

    „Поемам ангажимент следващата седмица, когато г-жа Петкова ще гостува тук, да отговори на всички Ваши въпроси, но аз предполагам, че тя ще отговори още утре!", заяви водещата. Кирил Домусчиев на свой ред каза, че според него министърът на енергетиката ще отговори като политик и ще „забаламоса" аудиторията. Той призова българските граждани да видят колко е цената на електроенергията на борсата в Румъния, в Унгария и в България и към тези цени да прибавят 37 лева „задължение към обществото", както и високите такси за достъп и пренос, към които е включен и „студен резерв", какъвто вече почти няма никъде в Европа. А съвсем скоро вероятно ще трябва да добавят и таксите, които плаща БЕХ за въглищните ни централи. „Аз знам какво ще Ви отговори министър Петкова, ако искате след предаването ще Ви напиша отговора й и ще ги сравним после!", предложи Кирил Домусчиев. Водещата Илиана Беновска се съгласи.


„Лудогорец".

    „Кой води яростна пропаганда срещу „Лудогорец", за която Ангел Петричев спомена след мача с ЦСКА?", попита водещата Илиана Беновска. Кирил Домусчиев отговори, че останалите клубове си търсят оправданието и това оправдание винаги е „Лудогорец". „Не е при тях, не че им е сбъркана селекцията, не че треньорът е объркал нещата, ен че не си е мотивирал играчите! Проблемът им винаги е „Лудогорец" и Домусчиев им е виновен! Значи Домусчиев винаги е виновен за всичко - за проблемите на енергетиката, за проблемите на българския футбол, за проблемите сигурно на президента, за всички проблеми Домусчиев е виновен!", категоричен бе председателят на КРИБ. Той призова съперниците на „Лудогорец" първо да погледнат колко са инвестирали самите те в базите и стадионите си. „Ние се опитваме да работим, а другите търсят причината при нас! Търсете си я във вас - това искаше да каже Ангел Петричев!", обясни Кирил Домусчиев.

   „А как ще коментирате постоянните обвинения от другите отбори, че съдиите подкрепят „Лудогорец"?", попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори: „Ами погледнете вчера мача на „Левски" как им отмениха един чист гол на „Етър", в предишния мач каква дузпа дадоха на „Левски"! Трябва и аз да започна по този начин да атакувам Спас Русев и да обяснявам как Спас Русев работи със съдиите, това ли е логиката на футбола? По тази логика трябва и аз така да кажа, че Спас Русев е виновен за футбола - не е така! Просто съдиите бъркат, сега според мен те ще започнат да бъркат и тенденциозно заради всичките атаки и упреци, в полза на ЦСКА и на Левски. Окей, мен това не ме притеснява, на мен ми е важно нашият отбор да играе добре и да има добра селекция. Върху това трябва да се концентрираме, не са ми тема нито съдиите, нито какво е казал някой колега от друг клуб!", категоричен бе собственикът на „Лудогорец".

   „Вашият отбор ще продължи да се развива под ръководството на кой треньор, Антони Здравков или?", попита водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че в момента треньор е Антони Здравков и той самият е доволен от неговата работа. „А вярно ли е, че водите преговори с Димитър Димитров - Херо?", продължи водещата. Събеседникът й отрече тази информация. „Антони остава, има добър екип покрай него, и момчетата, които останаха от щаба на Аутуори, и кондиционният треньор са добри треньори, така че няма как ние да правим резки движения! Докато Антони си върши добре работата, той е треньор на „Лудогорец"!", завърши Кирил Домусчиев разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 9-ти декември 2018.

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?