Новини

Лъчезар Борисов: Очакваме 2018 г. да завърши с 8,9% реален растеж на инвестициите в структурата на БВП


Лъчезар Борисов: Очакваме 2018 г. да завърши с 8,9% реален растеж на инвестициите в структурата на БВП

17-10-2018 16:43


Лъчезар Борисов, заместник-министър на икономиката, в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2", заяви позиции по следните теми:


Проведеният в Пловдив Форум Индустрия 4.0.

    Лъчезар Борисов заяви, че е много щастлив от факта, че този форум се провежда в Пловдив, защото именно Пловдив се е превърнал в столица на новата българска индустрия. В града идват много инвеститори, а само за миналата година в област Пловдив са открити 38 000 нови работни места. Областта също така е на първо място в България по разрешения за строеж в индустриалната област. „Много важен форум, защото „Индустрия 4.0" е и възможност, и предизвикателство. Ние трябва да го използваме като възможност на фона на това, че трябва да създаваме по-високи нива на добавена стойност и на производителността в страната!", категоричен беше заместник-министърът на икономиката.

   „Какви бяха основните разисквания и какви изводи направихте?", попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й отговори, че изводите са, че страната ни има потенциал, на фона на други европейски държави представянето ни не е никак лошо.


Чуждите инвестиции в България.

   „Намаляват инвестициите у нас, както чужди, така и вътрешни, каква е причината за това?", попита водещата Клара Маринова. Лъчезар Борисов отговори, че всъщност не би казал, че има спад на инвестициите. Той обясни, че когато говорим за инвестиции, боравим с няколко основни показателя. Един от тях са инвестициите в структурата на БВП, а конкретно показателят се нарича бруто образуване на основния капитал. През последните 2 години имаме добър растеж по този показател. Дори се очаква 2018 г. да завърши с 8,9% реален растеж на инвестициите в структурата на БВП. Прогнозата за 2019 г. е за 9,5%, а през 2017 г. е бил 3,2%.

   Заместник-министърът обясни, че заедно с НСИ е направен анализ, за да се види откъде идват инвестициите. Анализиран е показателят разходи за придобиване на дълготрайни материални активи. За 2017 г. това са били над 17 милиарда лева. 4,3 милиарда са дошли от стопани, които са с мажоритарно чуждо участие и ръстът спрямо 2016 г. е 9,55%. Лъчезар Борисов обясни, че може би има известно недоразумение по отношение на това, че обикновено се следват данните на преките чуждестранни инвестиции като поток. Този поток, който се публикува от БНБ, включва 3 подпоказателя, това са дялов капитал, реинвестирана печалба и дългови инструменти. Данните, които се публикуват, са нето и се оказва, че през годината има компании, които са дошли през предходни години в България и в момента изплащат дивидент на компанията майка, това отива в минус и затова ние не виждаме прекия поток. Но именно по тази причина се работи доста сериозно с една от дирекциите на БНБ и след няколко месеца вероятно ще бъдат публикувани данните така, че да се виждат преките положителни потоци.

  „Не, че се съмнявам в данните, които цитирате, но откъде идва това голямо разминаваме, между числата, които цитират икономисти, и то сериозни, които казват, че чуждестранните инвестиции намаляват в пъти, и Вие, който твърдите, че има ръст? Откъде идва това разминаване?", попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й обясни, че разликата идва от боравенето с потока на преките чуждестранни инвестиции, защото около 2006 г. е имало интерес от чуждестранните инвеститори и потокът е бил само към България. Когато те изплащат своите заеми или платят дивидент на компанията майка има един минус, който не се вижда в момента. Заместник-министърът заяви, че инвестиции има, всеки месец се откриват нови мощности, а в същото време няма заводи, които са се преместили в други държави.


Плановете за развитие на нови индустриални зони.

    Лъчезар Борисов заяви, че изключително успешна е индустриалната зона в Божурище. В момента се работи по два нови проекта, които ще бъдат на стойност над 100 милиона лева. Очаква се успешна зона да се разгърне и в Бургас. Там има съвместна компания заедно с общината. Идеи за развитие на индустриална зона има и около Варна, но в момента тя е в начален етап.


Предвижданията за развитието на глобалната икономика.

   Лъчезар Борисов заяви, че данните показват, че световната икономика в момента расте. Предвижда се растеж от 3,9% за 2018 г. и леко забавяне през 2020 и 2021 до около 3,7%. Той обясни, че в същото време сме свидетели на зараждащ се протекционизъм, който противоречи на правилата на международната търговия и СТО, което представлява заплаха. Друга световна тенденция е глобализацията и ние трябва да бъдем подготвени, за да може бизнесът ни да не бъде изненадан от случващото се. Водещата отбеляза, че наскоро е гледала дебат, в който е станало ясно, че изключително ниската безработица не винаги е положителен фактор. Събеседникът й отговори, че това е така и в момента бизнесът изпитва затруднение поради факта, че това засилено търсене на работна ръка рефлектира и в повишаване на заплатите. През миналата година този ръст е бил 11%. Затова трябва в следващите години да се акцентира върху качеството на работната сила.

   „Макроикономическите показатели са позитивни, но защо ние, обикновените хора, не можем да усетим това подобряване?", попита водещата Клара Маринова. Заместник-министърът отговори, че реално хората усещат по-бавно тези процеси, защото един ръст от 10% в номинално изражение на заплатите е малко по-малко, защото трябва да бъдат отчетени и дефлаторите. „Те не променят живота толкова бързо, но изхождайки от макроикономическите рамки виждаме, че нивото на България се подобрява от гледна точка на жизнен стандарт. Има бавно сближаване с останалите държави от ЕС, но това са процеси, които не могат да бъдат усетени светкавично!", завърши Лъчезар Борисов разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2" на 17 октомври 2018 година.  


Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?