Новини

Проф. Анастас Герджиков: С първото правителство на Бойко Борисов не работехме,  с това работим много добре


Проф. Анастас Герджиков: С първото правителство на Бойко Борисов не работехме, с това работим много добре

15-10-2018 21:32


Проф. АнастасГерджиков, ректорнаСофийскиуниверситет "Св. Климент Охридски", в разговор с Илиана Беновска в предаването "Беновска пита" по „Радио К2" и „Канал 3", заяви позиции по следните теми:


За проблемите в българското висше образование

Водещата Илиана Беновска посрещна госта си проф. Анастас Герджиков с думите „Отдавна Ви каня, най-накрая дойдохте. А, да видим, дали, ще отговаряте!" и започна с първия си въпрос - как вървят, могат ли да бъдат ръка за ръка властта и образованието? Той бе категоричен, че не могат, но въпросът е дали могат да работят заедно и продължи с думите: „През годините се е видяло, че могат и да работят, могат и да не работят. Сегашното правителство е добър пример. С първото правителство на Бойко Борисов не работехме никак добре, докато с това работим много добре." Беновска попита каква е разликата, след като Борисов е бил и в двете правителства, а професорът отговори, че предполага, че и той еволюира, но главната причина е реформата, която се прави през последните пет години и която е подкрепена от всички политически партии.

Водещата Илиана Беновска попита „Вие наистина ли сте убеден, че родителите и студентите са доволни от висшето образование?" Проф. Анастас Герджиков заяви, че те по принцип не са доволни и от училищното, и от висшето образование, а Беновска го попита защо и каза, да не ги заклеймява. Ректорът е съгласен с мнението на родителите, че и в двата вида образование има проблеми, но е против сравнението, което медиите правят между българските висши училища и чуждестранните. „Не стана ли твърде лесно да бъдеш висшист?" попита водещата Илиана Беновска. „Стана. И това е проблем" категорично заяви проф. Анастас Герджиков и добави, че проблемът е, че когато години наред системата е водила по грешната посока да се приемат колкото може повече студенти, качеството на образование пада още на входа. Стана ясно, че преди 20 години едва 20% от випуска е бил приеман във висше учебно заведение, а сега 80%. Илиана Беновска допълни, че сега даже не достигат бройки студенти. Ректорът заяви, че „така попадат едни 60% във висшето образование, които нямат желание или нямат качества за това." Илиана Беновска даде личен пример с времето, в което едно от нейните деца е трябвало да избира какво да учи за висшето си образование в България. Тогава тя е казала на детето си, че ще учи право, защото това е универсално образование, а в отговор получила думите: „Аз съм цял живот отличничка и няма да кандидатствам за специалност, където приемат с двойки. Ще кандидатствам там, където е най-високият бал и ще влезна с 6." Така и се е получило. Беновска обърна внимание на проблема, че някои специалности са обезценени заради ниския успех, с който се приема за тях и попита Ректора как ще отговори на младите студенти. Проф. Анастас Герджиков започна отговора си като каза, че в случая с правото това не е вярно, защото миналата година са приемали с петици и шестици. Според него това, че един човек е приет с тройка, защото е бил последен в класирането, не означава, че всички са приемани с тройки. Той каза, че е правилен подходът с намаляването на кандидатстудентските места и въпросът е не защо има незапълнени места, а защо толкова голям процент от завършилите са приети. Илиана Беновска се съгласи с него и напомни времето, в което в икономиката, образованието и други ресори се е планирало. Тя даде пример с това, че има глад за среднотехнически кадри, защото са закрити среднотехническите училища. Проф. Анастас Герджиков се включи с мнението си, че са се преследвали две цели, които взаимно се изключват. „От една страна, европейската цел е да имаме по-голям процент висшисти между 30 и 34 години, а от друга страна е идеята за дуалното образование. Не е възможно и двете.", допълни той.


За дуално образование и планова икономика

След като чу мнението му като ректор на най-голямото висше учебно заведение в България относно редуцирането на бройките студенти, приети за висше образование, Илиана Беновска сподели с него проектът, по който от около една година работи екипът на „Беновска пита", свързан с дуалното образование и ползите от него и допълни, че всички министри искат връщане на техникумите в съответните ресори. Тя допълни, че не е лошо ректорите да подкрепят министрите в това им искане, за да могат те от своя страна да получат съдействие за редукцията на кандидатстудентски места. Проф. Анастас Герджиков каза, че не е почитател на плановата икономика и според него планирането на приема е невъзможно. Той смята, че не можем да знаем колко юристи, икономисти и специалисти от новите професии ще ни трябват в бъдеще, затова правилното за него е бройките като цяло да се редуцират. На въпроса на Беновска за това колко лекари и медицински сестри ще ни трябват, той отговори „Можем да кажем, че ще ни трябват много лекари, не можем да кажем колко." От друга страна, редуцирането на бройките места във висши учебни заведения ще повиши качеството на образование.


За авторитета и качеството на образование в СУ „Св. Климент Охридски"

Илиана Беновска попита „Колко е висок авторитетът на Софийския университет?" в три посоки - в България, в Европа и в света.„Аз в света не мога преценя колко е популярен Софийският университет, смятам, че е. В Европа със сигурност е, а в България очевидно е най-престижният университет, той е най-старият и най-големият.", отговори проф. Анастас Герджиков. Той съди това по първото място в рейтинговата система в страната, на което е университетът в повечето направления, в интернационален мащаб това е единственият български университет в първите 1000. Стана ясно, че Софийският университет е в първите 4% университети в света, а именно в топ 800 от 20 хиляди. Водещата Илиана Беновска попита „До колко тази много модерна тема, която кара много от младите хора и техните родители да искат да отидат да учат в чужбина, че там учебният процес е по-иновативен, по-политематичен и по-атрактивен?" Ректорът не отрече това твърдение, че със сигурност има университети, които превъзхождат Софийския университет, но каза, че масовата причина е, че младите хора търсят реализация в чужбина. Той даде пример със себе си, който също е учил в чужбина - в Германия и каза, че правейки сравнението, той не намира разлика. Проф. Анастас Герджиков не отрече, че има области, в които не можем да се съревноваваме с университети с повече средства.

„Убеден ли сте, че лекционните курсове, които отделните преподаватели подготвят по своите програми, съответстват на нивото на Софийския университет по съдържание, по начин на експонация, по привлекателност за студентите?" попита Илиана Беновска и като косвен наблюдател каза, че има много какво да се желае. Ректорът заяви, че по отношение на качеството на курсовете няма място за притеснение. Водещата каза, че не е чула да се влиза на внезапни проверки в лекционните курсове. Основното притеснение на проф. Анастас Герджиков е до колко те се осъвременяват, защото предметите се развиват с всяка изминала година. „В Софийския университет със сигурност като във всеки български университет изоставаме повече, отколкото в някоя държава с повече средства.", допълни той и призна, че изоставаме с модерните технологии, защото те изискват средства и обучение. Ректорът припомни, че преди 15 години той е бил един от хората, които най-много са държали да се въведе атестация на преподавателите и е имало случаи, в които два негови курса са оценени различно. Водещата се съгласи с него, допълни, че това е двустранен процес и попита „Къде е двустранната връзка със студентите?" При отговора на проф. Анастас Герджиков, че атестацията е тази двустранна връзка, Беновска попита дали правят анонимни анкети. „Атестацията на преподавателите е в голямата си част атестация от страна на студентите.", каза ректорът и допълни, че всяка година правят анкети, които стават все по-многобройни.

„Хрумвало ли Ви е да станете студент за един ден?" попита Илиана Беновска „да седнете, няма да бъде много автентично, но от първа ръка, от банката на студента да погледнете с неговите очи преподавателя, да усетите атмосферата." Ректорът отговори, че би го направил, но не знае до колко ще бъде полезно, защото в различните специалности студентите гледат с различни очи. Водещата каза, че с удоволствие би проследила един такъв експеримент, защото това може да даде отговори на много въпроси на студентите. Според нея като се постави човек на мястото на другия разбира и слабите, и силните страни и го каза и от гледна точка на бивш преподавател. Проф. Анастас Герджиков се съгласи, че това е интересен метод, който ще обсъди с колегите си.


За съвместната инициатива за медийна кампания в подкрепа на българското висше образование

Във връзка с традицията всеки път, в който идва нов гост в предаването „Беновска пита" заедно да осъществяват съвместни инициативи, Илиана Беновска попита „Вие каква инициатива ще предложите между университета, Канал 3 и Радио К2?" Проф. Анастас Герджиков предложи инициативата на ректора на НАТФИЗ, който казва, че университетът са завършили много хора, които са реализирани успешно в България и чужбина, а някои от тях дори са носители на Оскар и затова никой не може да го убеди, че това висше училище подготвя по-лоши специалисти от някое в чужбина. Затова ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски" предложи медийна кампания в подкрепа на тази теза и допълни, че е готов да говори и със Съвета на ректорите, за да я подкрепи и той. Илиана Беновска попита в какъв срок ще се реализира тази инициатива, защото тя кореспондира пряко и с работата на „Беновска пита" по темата с дуалното образование и каза, че инициативата е чудесна.


За битовите проблеми на СУ „Св. Климент Охридски"

Водещата започна темата за битовите проблеми на университета и попита „На кой идиот му хрумна да настанява момчета и момичета в една стая?" Ректорът каза, че това е грешка и проблемът е бил много по-голям, а Илиана Беновска веднага го попита да не би да е „за" Истанбулската конвенция. Проф. Анастас Герджиков каза, че погрешното настаняване не е свързано само със слагането на хора от различен пол в една стая, а е имало и случаи, в които 12 човека са настанени в стая за трима.  За него истинският проблем е, че в резултат на големите средства, отпуснати за ремонт на висшите учебни заведения и многото ремонти, които са започнати в цялата страна, изведнъж се е оказало, че има недостиг на 500-600 места в Софийския университет. „Проблемът не е в отделните грешки. Проблемът е, че имаме недостиг на легла тази година", каза той.


За стипендиите

Във връзка с важната за студентите тема, свързана със стипендиите, водещата Илиана Беновска попита „Как можем да преодолеем тази европейска директива, която поставя на преден план определени специалности, които получават големи европейски стипендии, а в същото време деца с много по-висок успех в други специалности не получават?" Според събеседника й проф. Анастас Герджиков, това е въпрос на национално решение и добави „Това, че европейските стипендии, които са една малка част от общата сума, се разпределят по определен начин, решен в Европа, не означава, че ние не можем да имаме национална политика и я имаме." Стана ясно, че министърът на образованието е казал, че ще се стимулират със стипендии специалности, които се търсят малко, а са нужни на обществото. „А специалностите, които са с най-висок бал като медицина и психология? Те как да бъдат стимулирани?" попита Беновска. Ректорът каза, че при тях няма нужда от стимулиране. „Те получават стипендии. Въпрос на национална политика е еднакви стипендии ли ще получават, или ще ги насочваме и към нетърсените специалности, от които имаме нужда", допълни той.

За финал Илиана Беновска подари на проф. Анастас Герджиков клубната тениска на „Беновска пита" и му пожела да знае верния отговор на въпроса „Защо съм ректор?" Той отговори, че се надява, че е ректор за доброто на университета и от своя страна й подари книгата си, свързана с качествата на владетелите преди 2000 години. Илиана Беновска пък му връчи книгата си с интервю с Ахмед Доган и го помоли след предаването да й надпише книгата. Така завърши разговорът между проф. Анастас Герджиков и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 14.10.2018г.


Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?