Новини

Владимир Тошев: По въпросите на националната сигурност и политическите партии, и надпартийните институции са напълно единни


Владимир Тошев: По въпросите на националната сигурност и политическите партии, и надпартийните институции са напълно единни

18-10-2017 11:33

Владимир Тошев, народен представител от ПГ на ГЕРБ, в разговор с Клара Маринова в ефира на Радио К2, заяви позиции по следните теми:


Проведеният на 18 октомври КСНС. Антикорупционното законодателство.

   Владимир Тошев заяви, че президентът е преценил, според него правилно, един закон, който все още е в няколко варианта, да се разглежда в КСНС. Народният представител обаче наблегна на това, че съветът е консултативен. Иначе резултатът от вчерашния КСНС е ясен - от 12 души само двама са подкрепили тезата на президента.

   Владимир Тошев подчерта също така, че на КСНС участват много хора, лидери на основни политически сили, представители на службите и различни институции. В случая имаме обединение, че не могат да бъдат приети тезите на президента и на лидера на БСП Корнелия Нинова. В тази група се включват и лидерът на „Воля", и лидерът на ДПС, шефовете на служби. „Защото беше коментирано как ще постъпят министрите на Бойко Борисов. Не са били само министрите на Бойко Борисов. Там е и началникът на отбраната, там е и началникът на ДАНС, които имат доста категорично собствено мнение и те са били на страната на това, че парламентът и политическите сили трябва да решат въпроса, а след това вече президентът, който има правото на вето, да решава как да постъпи!", категоричен бе Владимир Тошев.

   „Какви са факторите, които очертават националната ни сигурност и които влияят върху нея и институциите обединяват или раздалечават позициите си по националната сигурност?", попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й отговори, че политическите сили, както и надпартийните институции, които отговарят за националната сигурност, са напълно единни.


Докладът за националната сигурност. Заплаха ли е за страната ни Русия?

    Владимир Тошев беше категоричен, че в медиите е било преекспонирано твърдението, че едва ли не сме обявили Русия за враг. Всъщност никъде в документите не пише такова нещо. Народният представител обясни, че в доклада е записано, че трябва да обръщаме по-сериозно внимание на Черноморския регион.

  Владимир Тошев обясни, че Докладът за отбраната и въоръжените сили е само за българската част на въоръжените сили, а Докладът за националната сигурност е обща оценка за 2016 г. за нашето присъствие в ЕС и НАТО. Той подчерта също така, че във въпросния документ става въпрос не за Черно море, а за Черноморския регион, а той обхваща териториите на държавите, които граничат с Черно море, включително и Унгария. „Това, което Корнелия Нинова изведе като теза в Народното събрание, за разполагане на натовски сили, става въпрос за един отдавнашен процес за формиране на натовска бригада в Крайова, а това е град в Румъния на около 500 километра от Черно море. В тази бригада България участва с един батальон!", обясни още народният представител от ГЕРБ.

   Владимир Тошев заяви, че в Доклада за националната сигурност е отчетен също така и факта, че в момента 80% от бойните кораби в Черно море са притежание на Русия, а в Крим, след анексирането, неколкократно са се увеличили конвенционалните въоръжени сили. „Това трябваше да отчетем, не сме обявявали Русия за враг. Дори техни висши държавници казаха - ние не разчитаме никъде в Доклада за националната сигурност на България за 2016 г., че Русия е враг!", категоричен бе народният представител.

    „Вие знаете за онази стратегия на Джордж Фридман, който е шеф на частния институт, който дублира донякъде дейността на ЦРУ, за да не кажа, че е съветник на ЦРУ където полосата - Прибалтийски републики, Полша, Румъния, България е определена като зона на НАТО за атака на Русия. Не искам да заставам нито на страната на НАТО, нито на страната на Русия, но след като това се прокламира поне от две години, ясно е, че и Русия ще взима съответни мерки! Защото Вие си спомняте, че „Малтенските споразумения", колкото и да се опитваме за се отдалечаваме от тях, дадоха много ясна дефиниция за това докъде ще стигат границите на НАТО и докъде ще стигат границите на Нова Русия. Там беше ясно определено, че Украйна няма да бъде пипана. Но Украйна претърпя „цветна революция и в момента се превръща в плацдарм на другата политико-военна сила. На базата на това искам да ми коментирате фразата от вчера на нашия премиер за ракетите в Крим!", помоли своя събеседник водещата Клара Маринова. Владимир Тошев отговори, че се съгласява с констатациите и цитиранията на водещата, но подчерта, че тези събития са се случили преди повече от 20 години. Той продължи, че е прагматичен човек и в никакъв случай не би си позволил да коментира някакви конспиративни тези. Народният представител беше категоричен, че не може да се съгласи, че събитията в Украйна през последните години са били инспирирани и ръководени от западни сили.

   „Но откъде идва най-голямата заплаха за България, това е най-големият въпрос за нас?", попита водещата Клара Маринова. Владимир Тошев отговори, че самият той в момента в никакъв случай не би казал, че Русия е най-голямата заплаха или някаква заплаха за България. Той продължи, че премиерът е заявил, че в момента страната ни не се чувства заплашена и затова въпросът за превъоръжаването на армията ще бъде разгледан от по-различна перспектива. По тази причина също така е препоръчано на МО да започне отново процедурата за избор на нов боен самолет, защото няма конкретна заплаха и няма за къде да се бърза.


Изборът на нов тип боен самолет.

    Водещата цитира думите на министъра на отбраната, че е по-добре да се купят нови самолети и да се развият възможностите на България сама да ремонтира тези самолети и го помоли да коментира тази идея. Владимир Тошев заяви, че е напълно съгласен с Красимир Каракачанов и даде пример с наши съседни държави като Румъния, Унгария и Чехия, които са закупили нови самолети, но в договорите има клаузи, които натоварват техните икономики с поддръжката и ремонта на тази техника.

   „Кога ще се получи решението за закупуването на самолетите според Вас?", попита водещата Клара Маринова. Владимир Тошев отговори, че оптимистичните му очаквания са за срок от една година до приключване на процедурата по избор и след това може би още една година за договориране и доставяне. Народният представител уточни, че няма държава производител, която да може веднага да достави договорираните бройки. Затова е много важна и поддръжката на самолетите, които имаме в момента.


Какво предстои да гледа Комисията по отбрана?

    Владимир Тошев обясни, че на заседанието на парламента на 19 октомври първа точка ще бъде върнатият закон за отбраната и въоръжените сили. Става въпрос за направените добавки в частта за постоянния секретар и в частта за производството на висши офицери. Там се казва, че има желание, когато тези офицери бъдат произведени в ново звание и назначени на нова длъжност, да бъдат представени в Комисията по отбрана с цел запознаване. А иначе най-важната задача пред комисията е гледането на бюджета за следващата година в частта му за отбраната. „Знаете, че в бюджета за следващата година са предвидени доста повече средства. Да припомня само - 100 милиона за заплати и около 400 милиона за започване на превъоръжаване и модернизация на трите вида въоръжени сили!", завърши Владимир Тошев разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2" на 18 октомври 2017 г.


Можеете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?