Новини

Ясен Тодоров: Зависими съдии, а не квалифицирани, искат парите на Сорос и Америка за България


Ясен Тодоров: Зависими съдии, а не квалифицирани, искат парите на Сорос и Америка за България

24-07-2017 10:12

Ясен Тодоров, член на ВСС, в разговор с Илиана Беновска по темата „Политиката, Престъпността, Законността, глупако! в седмичното обзорно политическо предаване ,,Беновска пита" по ,,Канал 3" и ,,Радио К2"

 

„Кариерни бонуси" след изтичане на мандата във ВСС

 

Разговорът между Тодоров и Беновска започна с напомняне от Беновска, че октомври месец изтича мандатът на ВСС и има обвинения, че се подготвя закон, който да им носи кариерни бонуси - например право на избор къде да работят впоследствие. Тодоров каза, че това са глупости и той може да си избере от Столичното следствие да отиде в Разград. Той обясни, че предложението за изменение в закона за съдебната власт гласи, че членовете на ВСС се възстановяват на същата или равна по степен длъжност -„за мен това не е огромен кариерен бонус" каза още Тодоров. Гостът поясни, че това представлява изравняване положението на магистратите, които са членове на ВСС, с заместник-министрите. Тодоров спомена, че Христо Иванов е бил много вдъхновен и настроен срещу т.нар. кариерен бонус, но една от неговите заместнички е била съдийка в Разград и е станала по същия начин съдийка в София, следователно няма нищо страшно в това, а напротив - членовете на ВСС заслужават повече - минимум една степен повишение, защото в петте години нямат право да участват в никакви конкурси, а тези хора се ползват с най-високо доверие от колеги и парламента. Тодоров акцентира върху това, че парламентът не е лош - той е израз на народната воля, а членовете на ВСС са избрани от парламентарната квота.   


Делото КТБ, адвокатите и техните медийни „защити"; Иван Гешев


Беновска каза, че едно от най-значимите постижения на прокуратурата в рамките на сегашния ВСС са делата за КТБ. Тодоров каза, че е слушал изказванията на адвокатите на Цветан Василев, познава ги; определи делото като изключително тежко, но дали екипът, който работи по делото си върши работата, ще си проличи в съда. Водещата спомена, че е била на конференция на Иван Гешев, който е дал подробна информация за делото, но след това е имало сериозни нападки от страна на заинтересувани лица и медии. Беновска предложи на госта си да включат Гешев по телефона. Тодоров каза, че няма как да се оплюва прокуратурата, която тя се опитва да си върши работата и да се разкриват престъпления. Гостът каза, че има само добри впечатления от ръководителя на СП - работлив, кадърен, надъхан и като следовател, и като прокурор.  


Гешев да не се обяснява по медийните студия; Грантове от Сорос и Америка за България за магистратите


След коментарите на Гешев и Беновска по темата за делото КТБ, Тодоров определи ръководителя на СП като психически устойчив, „той няма да се оплаче, че му развиват болтовете на колелетата на автомобила" и потвърди казаното от Гешев, че арената на противопоставяне между обвинението и защитата ще е в съдебната зала и не е редно Гешев да се обяснява в медийните студия, докато защитата има това право по всякакъв начин. Беновска го контрира с въпроса как е възможно адвокати и обвиняеми да имат право на обяснения в медиите. Тодоров отговори, че такива са правилата и средствата за защита не са изчерпателно изброени и адвокатите се опитват по всякакъв начин да защитават своите клиенти. Това се потвърждава и от Иван Гешев, но неприятното е, по думите на Тодоров, че се настройва общественото мнение, но истината ще се установи от съда. Той е сигурен, че когато тръгне съдебния процес, а и преди това, и съдията ще бъде атакуван, както е атакуван Гешев сега. Беновска каза, че много от „тези с болтовете и гайките" и техните пръвърженици се оплакват активно, но се крият зад чужда легитимност, а не колективната, която цитират Съюза на съдиите или съдиите на ВКС, че в проектозакона за съдебната власт ще им бъде отнета възможността да получават грантове от Сорос, от Америка за България. Ясен Тодоров цитира Христо Иванов, който казва, че тези средства са жизнено важни за обучението на съдиите, но гостът заяви, че разбира се, това не е вярно - „ако искаш да си съдия, прокурор или следовател - ти се обричаш на държавата, получаваш заплата от държавата и си безпристрастен по отношение на участниците в процесите, но когато получаваш пари от сдружението, в което ти участваш,  изпадаш при всички положения в някаква форма на зависимост. Нормално ли е съдия, член на сдружение, финансирано от някаква фондация, да гледа дело, в което една от страните е медиен издател, например, финансиран от същата фондация?", каза още Тодоров, който не смята, че това е правилно, но се случва и се правят опити да изглежда така, че чрез тези пари се повишава квалификацията на съдиите. Гостът подчерта, че всякакви средства, които магистратите получават извън тяхната държавна заплата, нарушават тяхната независимост и обясни, че държавните пари давани за правосъдие се повишават всяка година и по този начин магистратите имат чувство за сигурност. „Ако искаш да си много богат - отиваш и ставаш адвокат на такъв обвиняем, а ако искаш да работиш за държавата - работиш", каза още Тодоров.


Веселин Марешки - богат обвиняем и зам.-председател на НС - искане за оставка; Корупция по високите етажи на властта


Беновска включи Веселин Марешки по телефона в качеството му на богат обвиняем и зам.-председател на НС. Тодоров обясни, че Марешки има право да лъже, но прокурорът няма и затова отказва да коментира обвинените лица, защото могат да се защитават, както искат, но обясни, че при съдебната власт има по-строги правила - ако магистрат е обвинен, той се отстранява от длъжност, но при народните представители режимът е различен. Дълго се е говорело за проектозакона „Кунева" и борбата с корупцията по високите етажи, но в крайна сметка само за магистратите има строги правила за отчитане - деклариране на имори и имущество, а за другите остава стария режим.


В края на разговора си с Ясен Тодоров в предаването „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" на 23-ти юли 2017-та година, Илиана Беновска подари на госта си книгата с интервюто ѝ с Ахмед Доган от 1992 година, преиздадено през 2016 година, и червена, здрава, българска ябълка с пожеланието да остане негнила българска ябълка и след излизането от ВСС.


Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?