Новини

Беновска пита Нинова и Димитров: Борисов пренареди своя и на България дневен ред, ще го направите ли и Вие?


Беновска пита Нинова и Димитров: Борисов пренареди своя и на България дневен ред, ще го направите ли и Вие?

22-07-2016 11:03


Илиана Беновска: Г-жо Нинова, много събития пренареждат дневния ред на Европа, на света и на България в това число. Ще откроя само две от тях, едното е излизането на Великобритания от ЕС, второто е опитът за преврат и случващото се в момента в Турция, за което нямаме яснота докъде ще стигне. Днес министър-председателят Борисов даде едно изключително знаково интервю с което даде да се разбере, че се пренарежда и дневния ред на България, във връзка с това, и лично дневния ред на ПП ГЕРБ и самия него. Доколко тези събития и тази позиция на Борисов ще пренаредят и дневния ред на БСП и ще сложат акцента върху националната отговорност, а не върху противопоставянето между леви и десни? И конкретен въпрос, въпроса за президента, който постави Борисов, той каза, че този президент не е нужно да е само социален, той трябва да е национален обединител и да има външно влияние. Доколко въпросът за президента ще се пречупи вече през новите реалности за БСП?

   И към г-н Пламен Димитров, ако позволите, г-н Димитров, активното Ви взаимодействие с БСП няма ли да Ви противопостави на повечето десни политики, провеждани от правителството на ГЕРБ, в какъв филм влизате? Благодаря Ви!


Корнелия Нинова: Преди конкретно за България да отговоря, темата за излизането на Великобритания от ЕС също беше тема на нашия разговор, и ефекта върху българската икономика и защитата на правата на българските работещи. Изразихме обща тревога от това, което се случва в Европа и общо желание Европа също да пренареди дневния си ред. И европейските лидери да разберат, че има нужда от промяна в следните посоки - първо, да започне да се прави политика не за големите, не за картелите, не за монополите, а за обикновените европейски граждани. В този случай, казвам лична позиция, остро не подкрепяме всички действия, които вървят, към подписване на СЕТА и на споразумението със САЩ. Това е грешна стъпка и налива масло в огъня на тези, които оспорват решенията на ЕС! Минахме и през темата с Турция с общите ни притеснения за това, което се случва на Балканите и напрежението, което се създава.

    Конкретно по въпроса, който задавате, смятам, че в този момент България наистина има нужда от национално обединение около темата и каузата национална сигурност. Мисля, че ние като партия дадохме знак в тази посока! Веднага след нощта на опита за преврат свалихме темата вот на недоверие за национална сигурност за която имаме подписи и на другия ден щяхме да я внесем в парламента. Сутринта още отказахме тази тема, разговарях с лидерите на другите партии, които бяха подписали, и им казах - моментът не е подходящ, в момента всички трябва да сме единни за национална сигурност, за национален приоритет и за България! Така че оценяваме сложността на ситуацията, проявяваме разбиране и не правим политическа агресия или трупане на политически дивиденти от ситуацията, в никакъв случай!

   Разбира се, че президентът трябва да е обединител на нацията! То априори, по Конституция трябва да е така, но в този момент особено това е абсолютно наложително. Това в никакъв случай не изключва той да е социален президент. Даже напротив, и в тази сложна ситуация, която няма начин, имам предвид процесите в ЕС, да не се отрази и на икономиката, и на социалния живот в България, от тази обединителна личност още по-задължително става да има и социална чувствителност, благодаря!


Пламен Димитров: Аз съм убеден, че е известно на обществото и в България, че КНСБ е независима организация, през последните 26-27 години тя го доказа категорично със своето поведение, в може би ще сбъркам колко, но поне 15 правителства от различен политически цвят, формат коалиционен или какъвто и да било. Ние сме доказали през всичките тези години, че поддържаме отношения с традиционните, системните партии, които имат място в политическия живот на България, независимо дали стоят в ляво или в дясно, и поставяме едни и същи искания на работещите българи пред всички, които вземат решения, независимо дали са в управлението или в опозицията. От тази гледна точка и в такъв ракурс трябва да се разглеждат нашите отношения, в случая с БСП, както и с останалите партии, които не са непременно в управлението. Дали и доколко това ще помогне да се социализират някои от политиките, които не мислим, че са в правилна посока и сме критикували и премиера, и някои действия, особено в икономическата политика, социалната сфера, предстои да видим. Но аз съм убеден, че колкото повече гласове и аргументи се слагат на масата, разумните хора слушат и чуват. От друга страна аз знам, че в управлението има разумни хора, така че се надявам и на това, когато в един глас се говори от синдикати, опозиция, надявам се и от други наши партньори и колеги, да убедим управлението, че това е във вярната посока и в България, и навън да се чува повече българският глас, нещо, за което аз твърдя, че премиерът трябва да бъде подкрепен и то да даде повече кураж, да говори повече и по-силно от името на България, в това число и с подкрепата на всички нас, за да може да позиционира България като интерес. Той е сложен наистина момент на преразпределение и на власт, и на ресурси, в това число и на икономически и финансови и в ЕС, и в региона. Така че от тази гледна точка бъдещето на Европа, за което стана дума, включва в себе си позиционирането на конкретни стъпки в икономически план, реализирането на плана „Юнкер" ако щете, начина, по който той ще стигне до България, начина, по който икономическата политика, дари породена от БСП, може би, защо не, ако е достатъчно национално-отговорна и събере в себе си мисълта и знанието на всички и най-накрая бъде припозната от всички партии, дай Боже да има нещо, което наистина да ни обедини като нация и най-накрая да оставим младите българи в България и с инвестиции, и с достойни заплати и перспектива занапред! Така мога да отговоря на въпроса Ви!


Можете да чуете цялото интервю ТУК

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Борисов, Пеевски, Петков, Денков: България „плъзгате“ към територия без име ли?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?

Беновска: Пеевски, Борисов, Василев, Петков: Като нестинари ли танцувате в НС/МС по горЯщи въглища/ПВУ?